Nová Oresteia v Národním divadle aneb Jak může dopadnout rodina, kde si jdou všichni po krku?
Původní záměr Národního divadla nasadit na repertoár antický titul vystřídal nakonec zájem o moderní adaptaci klasického mýtu. Oresteia (na motivy Aischylovy trilogie) z pera britského dramatika Roberta Ickea vypráví krutou historii rodu Átreovců jako současný detektivní příběh. Na naší první scéně se objevuje v režii Mariana Amslera.
Marian Amsler obsadil do role matkovraha Oresta Zdeňka Piškulu, který o své postavě říká: „Má pocit, že má nad hlavou síť plnou zvířat, která se co nevidět roztrhne a všechna na něj spadnou, což je něco, co pociťuji jako velký problém mě a myslím si, že i mojí generace – nějaká nejistota z budoucnosti, že vlastně nevíme, co nás čeká a co přijde. A jsme z toho nějak vystrašení.“ Inscenace není ale zdaleka jen generační výpovědí, jak objasňuje naše reportáž.
Související
-
Co si počít se životem, když je vám nad padesát? Divadlo na Zábradlí hledá recept u Paní Dallowayové
Slavný román Virginie Woolfové pojmenovaný po titulní hrdince pojednává pod popisem banální reality o strachu z ubíhajícího času i ze života.
-
Inscenace Privatizace budí rozporuplné reakce. Jako odkaz Petra Kellnera, který si bere na mušku
Petr Kellner se stal hlavní postavou nové dokumentární inscenace režisérského tandemu Petr Erbes a Boris Jedinák.
-
Od srpna 2028 povede pražské Národní divadlo Martin Glaser
Jméno vítěze výběrového řízení dnes zveřejnil ministr kultury Martin Baxa z ODS.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.