Muzeum architektury 2. poloviny 20. století pod širým nebem. To je předměstí Paříže
Opravy i nové výstavby. Poválečná obnova evropských měst s sebou přinesla moderní bydlení, mnohdy koupelnu i kuchyň, které se staly standardem, jinde dokonce balkón. A nevyhnula se ani Paříži. Lépe řečeno jejímu předměstí.
Hlavní město Francie se stalo vytouženým cílem mnohda obyvatel z jiných koutů země, i z jiných států, třeba bývalých francouzských kolonií. Paříž se tak začala rozrůstat, nafukovat, bobtnat, a brzy pohltila vesničky i městečka kolem. Pro nové obyvatelstvo bylo potřeba vybudovat stovky tisíc bytů, ale i zázemí, jakými jsou prefektury, školy, soudy, dráhy i metro. Velmi účelová a ze začátku obdivovaná sídliště se ale brzy stala nevyhovující a stereotypní. Lidé se v nich necítili dobře a toužili po změně. Architektonickým studiím se tak od konce 70. let dala doslova volná ruka a začalo se experimentovat. Díky tomu vyrostlo na předměstí Paříže příznačné muzeum architektury druhé poloviny 20. století, a to pod širým nebem. Někomu se líbí, někdou něvěřícně kroutí hlavou. Některé stavby se ale už staly francouzských architektonickým dědictvím a jsou (podobně jako třeba Eiffelova věž) takříkajíc nedotknutelné.
Některé stavby si představíme v pětidílném seriálu, který připravila Marie Sýkorová.
Související
-
Soutěží se od Eiffelovky po Versailles. Navštivte s námi hlavní olympijská sportoviště
Nejvíc ekologické i nejvíc elegantní. Takový je cíl letních olympijských a paralympijských her, které letos hostí Paříž.
-
I pařížská africká čtvrť má svou Monu Lisu. Najdete ji na basketbalovém hřišti kousek od Montmartru
Národnostně rozmanitá pařížská čtvrť Goutte d'or nebývá obvyklým cílem turistů, přesto stojí za povšimnutí. Třeba proto, jak se tu snaží propojit umění a sport.
-
Chci zmapovat modernistickou architekturu po celém světě a nebojím se zazvonit, říká Adam Štěch
2500 fotografií z více než 40 zemí světa bude k vidění ve vídeňském muzeu MAK. Vystavovat je zde bude teoretik architektury a designu Adam Štěch.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.