Přemysl Rut: Mým národům

28. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Josef I. (1830–1916)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Den české státnosti na Vltavě připomínáme povídkou současného českého spisovatele Přemysla Ruta. V autorské interpretaci poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2014

V provolání Mým národům! císař František Josef I. vyhlásil válku Srbsku, která nakonec přerostla v celosvětový konflikt. Jak ovšem ve své povídce píše Přemysl Rut, starý mocnář původně napsal něco docela jiného...

Přemysl Rut má rád malé dějiny uvnitř dějin velkých a ve svých hrách, písničkových pořadech i prózách s humorem připomíná, jak vidí svět malý člověk a jak jinak se můžou události jevit z nízké perspektivy. Taková je i jeho povídka Mým národům, jíž připomínáme Den české státnosti.

Přemysl Rut vystudoval činoherní režii na DAMU v Praze, v letech 1980–1984 byl režisérem Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde vedl zejména kabaretní Malou scénu. Po zákazu její činnosti se vrátil do Prahy, kde již od roku 1972 autorsky i interpretačně spolupracoval s Ivanem Vyskočilem a dalšími osobnostmi českého autorského divadla.

Je autorem divadelních i rozhlasových her, povídek, básní a esejů. Za „knihu o příběhu“ Pan Když a slečna Kdyby získal roku 2007 Cenu Toma Stopparda. Povídka s názvem Mým národům byla napsána na objednávku Českého rozhlasu.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová