Umělecky nekompromisní program Filharmonie Brno. Dennis Russell Davies a Maki Namekawa přinášejí naději průzračnou hudbou

25. září 2020

Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese připravila neobvykle dynamický a poutavý program pro již druhý koncert své nové sezóny. V průběhu večera 17. září mělo publikum v brněnském Besedním domě možnost uslyšet hned tři předehry Leonora Ludwiga van Beethovena. Filharmonie tímto triptychem oslavila blížící se 250. výročí skladatelova narození.

Záznam koncertu vysíláme 28. září od 20 hodin.

Koncertu však dominovalo strhující provedení klavírního koncertu Lamentate soudobého estonského skladatele Arvo Pärta. Pärt dlouho patří k nejvěhlasnějším a nejhranějším skladatelům světa. Necelý týden před koncertem oslavil své 85. narozeniny. Davies považuje Pärta za blízkého přítele a k jeho narozeninám se rozhodl provést právě Lamentate. Klavírního partu se brilantně zhostila uznávaná pianistka a dirigentova manželka Maki Namekawa. Namekawa vnesla do Pärtových průzračných akordů výraznou energii, která se vyznačovala svou citlivostí.

Šéfdirigent Dennis Russel Davies a pianistka a dirigentova manželka Maki Namekawe

Davies, který je znám především jako specialista na moderní vážnou hudbu, se však netají i svým obdivem k dílu Antonína Dvořáka. S Filharmonií Brno postupně nahrává kompletní cyklus Dvořákových symfonií. Během slavnostního koncertu Davies osobitě uvedl Dvořákovy ne často hrané Symfonické variace, které zařadil mezi první dvě Beethovenovy předehry.

Čtěte také

V čase nejistoty způsobené pandemií koncert Filharmonie Brno přináší posluchačům důležité poselství jednoty a naděje. O to odvážněji působí tento silný a umělecky nekompromisní program.

Více se můžete dozvědět v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas s Maestro Daviesem. Davies v něm hovoří o dramaturgii koncertu i o svém vřelém vztahu s Arvo Pärtem. Šéfdirigent Filharmonie Brno mimo jiné prozradil, že právě on představil Arva Pärta americkému skladateli Philipu Glassovi.

autor: Tomáš Bazika
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.