Přední osobnost katalánského modernismu. Luxusní bytové komplexy v Barceloně vystavěl Antoni de Moragas i Gallissà

10. březen 2021

Studia architektury zakončil Antoni de Moragas i Gallissà na Technické univerzitě v Barceloně v roce 1941. Jeho poválečná kariéra poté odrážela změny v chápání moderní architektury, která se v této době začala proměňovat směrem k plastičtějším a organičtějším formám. Společně s mladými architekty Joaquimem Gilim, Oriolem Bohigasem, José Antonio Coderchem či Josepem Maria Sostresem ze skupiny Grupo R se na počátku padesátých let zabýval především bytovými problémy Barcelony.

Od té doby bude nejenom navrhovat velké městské obytné celky, ale věnovat se také osvětě moderní architektury. A to prostřednictvím přednášek a konferencí, na které se mu podaří dostat velká jména evropského modernismu včetně finského architekta Alvara Aalta, milánského mistra Gia Pontiho nebo britského historika Nikolause Pevsnera. I ve své vlastní tvorbě oponuje přílišné racionalitě mezinárodního modernistického stylu a obdivuje především skandinávskou organickou architekturu.

Obytná budova na via Augusta v Barceloně, architekt Antoni de Moragas i Gallissà

Expresivní a organický charakter mají i jeho vrcholné obytné stavby ze šedesátých let minulého století, kterých postavil v Barceloně hned několik. Ta nejvýraznější a nejrozsáhlejší se nachází na via Augusta v centru města a byla vybudována mezi lety 1966 a 1968. Jedná se o celý obytný blok s několika vchody z různých stran a vnitřními propojenými dvory. Železobetonový skelet Moragas vyplnil cihlovým zdivem a obložil různobarevnými keramickými dlaždicemi, jejichž barvy i geometrické ornamenty se proměňují v odlišných částech budovy.

Obytná budova na via Augusta v Barceloně, architekt Antoni de Moragas i Gallissà

Architekt ve svém projektu, který vytvořil s kolegou Francescou de Riba i Salasem, změkčuje jasný racionalistický řád dekorativními detaily. Nejvýrazněji se objevují v jednotlivých prostorných vstupních halách, ve kterých Moragas rozehrál velkorysý moment architektonické exprese. Stěny jeho lobby jsou pokryté nakoso postavenými cihlami vytvářejícími působivou reliéfní strukturu. Cihly doplňují dlaždice a výrazná svítidla na zdech a na stropě v podobě jakýchsi rozvětvených struktur. Architekt v těchto vstupních prostorách, které jsou dodnes zachované, vytvořil bohatou mozaiku barev a tvarů, působivé umělecké dílo, které vizuálně obohacuje každodenní život místních obyvatel.

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související