Po schodech do věže a s čelovkou do vodojemu. Vodárna navržená Janem Kotěrou se otevře díky Open House Praha

6. srpen 2021

Někdejší dominanta pražské Michle je dnes poněkud ztracená v zástavbě. Vodárenská věž v Michli architekta Jana Kotěry je součástí vršovického vodárenského komplexu, který byl postaven v letech 1906 až 1907 ve stylu geometrické moderny. Nejen věž, ale i vedlejší správcovský domek a podzemní vodojem se o víkendu zdarma otevřou návštěvníkům festivalu Open House Praha.

Vodárenská věž, nad jejímž portálem vidíme znak Vršovic, zásobovala od začátku 20. století pitnou vodou Vršovice, Michli, Braník a část Nuslí. „Vršovice potřebovaly vodu na kopci, tak se vodárna postavila blízko Pankráce. Ani zdroj vody ale nebyl ve Vršovicích, voda se odebírala v Braníku,“ vysvětluje, proč je vršovická vodárna v Michli průvodce Open House Praha Martin Bělohradský.

Vršovická vodárna v Michli navržená Janem Kotěrou

Součástí nedávno rekonstruovaného komplexu jsou ještě tři další objekty – strojovna, správcovský obytný domek a podzemní vodojem. Komplex z červených režných cihel navrhl architekt Jan Kotěra, od jehož narození uplyne letos v prosinci 150 let. „O této stavbě se hovoří jako o první stavbě Kotěrova vrcholného období, které začíná právě v roce 1906 a 1907. Uplatnil tu svůj typický styl – fasády z režného zdiva, přesto se tu ještě objevují drobné secesní prvky, hlavně ve vršku věže,“ říká Martin Bělohradský.

Čtěte také

Věž od roku 1975 neslouží svému původnímu účelu, dnes je to především kulturní a technická památka. „Je tu schodiště, které vede až k vodojemu. Středem vodojemu se pak dá po úzkém žebříku dojít až do úplné špičky věže, která je ovšem veřejnosti nepřístupná,“ ukazuje průvodce.

Během festivalu Open House Praha bude přístupná věž, správcovský domek i podzemní vodojem, se dvěma komorami, z nichž každá má rozměry 13 x 13 metrů a obsah 12 000 kubíků. „Ještě tady není hotový rozvod elektrické sítě,“ vysvětluje průvodkyně Veronika, proč si nasazuje čelovku a sestupuje po úzkém žebříku do tmavé komory. Do budoucna jsou v tomto prostoru plánované interaktivní výstavy nebo videomapping.

O víkendu 7. a 8. srpna bude v rámci 7. ročníku festivalu Open House Praha zdarma zpřístupněno asi 80 budov a prostorů. Více informací naleznete na webu www.openhousepraha.cz.

Spustit audio

Související