Byl postaven kvůli soše, která nevznikla. A měl být zbourán kvůli olympiádě, která nebyla. Ateliér Jana Laudy na Libeňském ostrově

2. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sochařský ateliér Jana Laudy, aktuální sídlo studia Olgoj Chorchoj

Je snadné ho minout bez povšimnutí, ale byla by to škoda. Funkcionalistický ateliér sochaře Jana Laudy z roku 1930 najdeme v okrajové zástavbě Libeňského mostu v Praze na hranici zahrádkářské kolonie, hned vedle cyklostezky. Už řadu let tu sídlí oceňované designérské studio Olgoj Chorchoj a o víkendu 7. a 8. srpna se ateliér díky festivalu otevřených budov Open House Praha otevře návštěvníkům.

Nenápadná přízemní stavba architekta Otakara Novotného vznikla v roce 1930. „Tento dům byl postavený jako nouzová nebo dočasná stavba bez velkých technologií a drahých a složitých materiálů. Tehdy se ateliéry stavěly kvůli jedné soše, což je právě tento případ. Nechala ho postavit organizace krásně nazvaná Společnost ku zřízení pomníku J. A. Komenského v Amsterdamě. Ale nikdy se nepostavil,“ popisuje designér a spoluzakladatel designérského studia Olgoj Chorchoj Jan Němeček.

Sochařský ateliér Jana Laudy, aktuální sídlo studia Olgoj Chorchoj

Koncem 70. let měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Ani k tomu ale nakonec nedošlo. A dnes v něm nenajdete sochaře, ale designéry a architekty. „Ten velký prostor je hrozně inspirativní. Myšlenky tu mají volnost, mohou létat až ke stropu, a to samozřejmě na člověka působí,“ říká Jan Němeček.

Jak se majitelem ateliéru stal jeho otec, sochař Zdeněk Němeček, jehož plastiky se sportovní tematikou dodnes najdeme v zahradě a okolí ateliéru? A jaké části ateliéru se říká Afrika? Poslechněte si celou reportáž Mozaiky.

Sedmý ročník festivalu Open House Praha se uskuteční v náhradním termínu od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu bude zpřístupněno zdarma 80 budov a prostorů a festivalový týden nabídne řadu doprovodných programů. Více informací naleznete na webu www.openhousepraha.cz.

Spustit audio

Související