Petr Hruška: Nevlastní

17. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Básník Petr Hruška

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Intimní poezie v autorské interpretaci. Poslouchejte on-line do 23. března 2018.

Básník vypráví příběh dospívání syna Adama, chlapce, který vstoupil do života s handicapem jinakosti. Poezie Petra Hrušky je v tomto případě intimnější než kdykoli dříve. Je si vědom, že se dotýká vztahů, které jsou velmi křehké, že musí našlapovat jemně a přesně, protože, jak čteme v jedné básni, Adam je samozřejmě nevlastní.

Petr Hruška jde po hraně čirého chápavého člověčenství, aniž by zakolísal. Zdá se, že píše obyčejný prozaický příběh slovy, která dennodenně používáme, a přesto je to poezie, která nás zaskakuje bezbřehou něhou své drsnosti. Ale Adam, který, jak říká autor, mu už bezmála třicet let „leze“ do básní, je samozřejmě fiktivní postavou, a tedy nevlastní.

Účinkuje: Petr Hruška
Režie: Simona Nyitrayová

Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

autoři: Eva Lenartová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová