Pět zastavení věnovaných Heinrichu von Kleistovi

12. listopad 2011

Pět zastavení věnovaných životu i tvorbě německého básníka a dramatika, od jehož smrti uplyne 21. listopadu 200 let. Věčně neklidný poutník odešel ze světa dobrovolně v pouhých 34 letech. Zanechal však za sebou výjimečné dílo,které bylo v průběhu času odvrhováno i oslavováno, přijímáno i zneužito –dodnes nás ale přitahuje svou naléhavostí a bohatostí vnitřní skladby.

Věčně neklidný poutník Heinrich von Kleist, od jehož smrti uplyne 21. listopadu 200 let, odešel ze světa dobrovolně v pouhých 34 letech. Zanechal však za sebou výjimečné dílo, které bylo v průběhu času odvrhováno i oslavováno, přijímáno i zneužito. Interpretace Kleistovy tvorby prošla divokým vývojem a občas utvářela téměř kuriózní protiklady – Kleist byl vykládán jako romantik i realista, osvícenec i vyznavač citů nekontrolovaných rozumem, humanistický básník, z něhož byl po nástupu fašismu účelově učiněn klasik nacionalistického dramatu. Dozajista je ale tvůrcem přestupujícím hranice reality, jehož dílo dodnes přitahuje a dráždí svou naléhavostí a bohatostí vnitřní skladby.

Pořad připravený k dvoustému výročí Kleistova úmrtí připomíná klíčové okamžiky autorova života, přibližuje nejdůležitější díla – Rozbitý džbán, Katynka z Heilbronnu, Princ Bedřich Homburský – a zastaví se i u prozaické tvorby a novinářských pokusů. Je doplněn citacemi z Kleistovy korespondence i jemu věnovaných studií. Součástí jsou rovněž ukázky mapující rozhlasové zpracování Kleistova díla – od nejstaršího zvukového záznamu inscenace Prince Homburského až po zbrusu novou adaptaci komedie Rozbitý džbán, kterou Český rozhlas uvede v premiéře 19. listopadu 2011.

S použitím kleistovských studií Otokara Fischera, Jindřicha Pokorného a Ludvíka Kundery pořad připravila Klára Novotná. Režie Markéta Jahodová. Hudební spolupráce Wanda Dobrovská. Účinkují Martin Myšička, Renata Venclová, Klára Cibulková a Petr Gojda.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...