Devět portrétů německých žen od Aleny Wagnerové

19. listopad 2011

Při prvním přiblížení k německé kultuře vidíme řadu jmen významných mužů, s nimiž je německá kultura nerozlučně spojena. Kant, Goethe, Schiller, Heine, Dürer, Hesse, Thomas a Heinrich Mannové, malíři Kaspar David Friedrich, Max Ernst, přírodovědci, filozofové. Teprve při dalším zamyšlení začnou vystupovat i jména žen, které se zapsaly do německých kulturních dějin. A čím víc ženských osobností v německé kultuře nás napadá, tím pevněji se ujišťujeme, že není oboru, v němž by nějaká žena nevynikla. Portréty několika z nich připravila Alena Wagnerová do desetidílného cyklu s názvem Právo na výklad světa.

Ženy musely překonávat řadu specifických překážek, byla jim uzavřena řada oborů lidských činností, připomeňme si, že k vysokoškolskému studiu byly v širší míře připuštěny až ve dvacátém století. Předsudky, že ženy nemohou být komponistkami, filozofkami atp., platící donedávna, jsou dnes už vyvráceny, koneckonců to dokládá vědkyně na místě spolkové kancléřky Angela Merkelová. V našem seriálu není ani zdaleka možné postihnout všechny významné ženy z německy mluvících zemí. Výběr byl diktován jednak potřebou nahlédnout do různých epoch od středověku až po současnost, jednak do různých oborů. A je to do značné míry osobní výběr české, v Německu žijící spisovatelky.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.