Památky

4. září 2004

Nedávno jsem se zmínil o průvodcích, těch papírových, kteří nás mnohdy vedou zajímavěji a poutavěji než ti z masa a kostí. Protože čas cest a dovolených ještě úplně neskončil, budu v cestování pokračovat, s vaším laskavým svolením, i já.

Vlastivědné putování po krajích českých, moravských a slezských přináší mnohá překvapení, někdy příjemná, někdy nepříjemná. I v zapadlém městečku na trojmezí se dá v temném průchodu objevit antikvariát, i ve vesničce, do které vede jenom jedna silnice pro jedno auto, je malé muzeum věnované místnímu rodákovi. Někde jsou lidé milí, někde je to trošku horší a někde snad raději nevystupovat z vozu či vlaku.

Nakladatelství Fraus vydává i pohlednice

Stejně jako knihkupec, který shání knihy po všech čertech, neboť žádný distributor není dokonalý, taktéž i turista se zaměřením na vlastivědu shání náměty třeba i v pekle. Nějaký rok to jde. Musíte navštívit Karlštejn, Český Krumlov, Macochu, Lednici a Valtice, Křivoklát, Bezděz. Je toho dost, ale i ten nejobsáhlejší lexikon turisty má poslední stranu. Pak začnete prohlížet autoatlas a hledat červené, posléze i černé symboly hradů, zámků, klášterů a synagog. Občas natrefíte na nějakou tu ukrytou památku prostě cestou na jinou památku či z ní.

Po letošní zkušenosti vás musím upozornit, že zaplacení vstupného ještě nezaručuje zasvěcený výklad průvodkyně. Při jednom takovém výkladu jsem se například dozvěděl, že existuje emailová (řečeno bylo dokonce ímejlová) keramika a že po renesanci následovala pseudorenesance. Navíc na tom zámku nebylo prakticky nic k vidění, neboť jak ta jinak velmi milá slečna pravila, všechno zničili zemědělci. Pravděpodobně při selských bouřích či kolektivizaci.

Plzeňské nakladatelství Fraus vydává již delší dobu edici Památky. Začalo pěkně regionálně, Západočeským krajem. Toto léto už jsou na trhu brožurky věnované památkám ze všech koutů republiky. Poskytují základní informace, jsou tenké a vejdou se i do nejmenšího zavazadla. Ty nejnovější pojednávají o zámcích v Boskovicích, Rájci, Blatné a o Terezíně. - Vidíte, nabídka široká. Škoda jen, že já už tam všude byl.

autor: Jiří Padevět
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.