Výročí 2010: Petr Iljič Čajkovskij (170 let)

7. květen 2010

„Nejkrásnější okamžiky mého života jsou ty, když vidím, že má hudba zapadá do hloubi srdce toho, koho mám rád a jehož soucítění je mi dražší než sláva a úspěch v davu posluchačů,“ napsal jednou v dopise Petr Iljič Čajkovskij (7. 5. 1840 – 6. 11. 1893). Přesto ale zažíval po většinu života spíše to druhé – popularitu, kterou mu přinesly koncertní cesty po Evropě a zámoří.

Naproti tomu v osobním životě moc štěstí neměl. Nejdelší a nejharmoničtější vztah s bohatou mecenáškou, hraběnkou Naděždou Filaretovnou von Meck, nepřekročil stránky dopisů, které si vyměňovali, osobně se nikdy nesetkali. A všechny ostatní vztahy se ženami skončily katastrofálně. Skutečně zamilovaný byl Čajkovskij vždy poněkud mimo konvence – do mladých mužů. Musel to ale úzkostlivě tajit, protože by mu v Rusku druhé poloviny 19. století hrozila nejen ostuda, ale i přísný trest. Naděždě von Meck o tom psal: „Tážete se, znám-li neplatonickou lásku. Ano i ne. Položíte-li otázku trochu jinak, tj. zeptáte-li se, zda jsem prožil v lásce úplné štěstí, musím odpovědět: ne, ne a ne... Ostatně v mé hudbě se dá, myslím, tato odpověď najít. Jestliže se mě zeptáte, uvědomuji-li si veškerou velikost a intenzitu tohoto citu, odpovím vám ano. Nejednou jsem se snažil hudbou vyjádřit trýzeň a zároveň blaho lásky.“

Téměř románový příběh jeho života, který začal roku 1840 ve městě Votkinsk na Urale, skončil roku 1893 v Moskvě. Čajkovskij se napil infikované vody z Něvy a stal se obětí všudypřítomné epidemie cholery. Nicméně jeho skladby dodnes patří k nejhranějším a najde se asi málokdo, kdo by nikdy neslyšel o klavírním koncertě b moll, opeře Evžen Oněgin, baletech Louskáček a Labutí jezero nebo o Čajkovského symfonických skladbách.

autor: Klára Boudalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...