Odešli spisovatelé, galeristi přestali vystavovat. Válka má na svědomí i smrt ruské kultury, říká kunsthistorička Milena Slavická

9. říjen 2023

Původně chtěla studovat literaturu, díky náhodné účasti na „chlebovém“ happeningu v roce 1967 se ale dala na dějiny umění. Zejména v 90. letech připravila řadu důležitých výstav, vyučovala na AVU a pracovala v Národní galerii. Dnes se, inspirována Prahou a vzpomínkami, věnuje hlavně psaní beletrie, ve Vizitce ale mluvila i o současné kulturně-společenské situaci v Rusku. Hostem Kristýny Frankové byla ve Vizitce odbornice na tamní nezávislé umění Milena Slavická.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.