Odešla dirigentská legenda. Připomeňte si výjimečného Libora Peška

24. říjen 2022

Ve věku 89 let zemřel v neděli 23. října dirigent Libor Pešek. Řídil nejlepší české i zahraniční orchestry včetně České a Slovenské filharmonie, deset let stál v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Poslechněte si záznam tematického večera, který jsme zesnulému dirigentovi věnovali.

Alena Maršíková Michálková připomněla nejdůležitější kapitoly jeho profesního života, dali jsme prostor i rozhlasovému archivu a k poslechu nabídli pořad z roku 2005 z cyklu Setkávání, ve kterém s dirigentem hovořil Vojtěch Babka. Mimo jiné zde řekl: „Cítím, že jsem jiný člověk, než jsem býval ve svých začátcích. A nejde jen o výměnu buněk v lidském těle. Myslím si, že míra laskavosti, kterou se kolem sebe snažím šířit, může být blahodárná…“

Čtěte také

Zazněly skladby Antonína Dvořáka, Gustava Mahlera, Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Suka, jeho velmi oblíbeného skladatele, jehož dílo uváděl v širší povědomí při působení v zahraničí. Nahrávky natočily orchestry, se kterými Pešek během svého života úzce spolupracoval: Komorní filharmonie Pardubice, Česká filharmonie, Český národní symfonický orchestr nebo Královská filharmonie v Liverpoolu, v jejímž čele prožil v letech 1987 – 1997 vrcholné období.

Hlavní působiště
1963–1969 Severočeská filharmonie Teplice – šéfdirigent
1970–1977 Komorní filharmonie Pardubice – šéfdirigent (nyní čestný
šéfdirigent)
1981–1982 Slovenská filharmonie – šéfdirigent
1982–1990 Česká filharmonie – dirigent
1987–1998 Královský filharmonický orchestr v Liverpoolu – umělecký ředitel,
šéfdirigent
1994–1999 předseda výboru mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro
2007–2019 Český národní symfonický orchestr – hlavní dirigent

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.