Od plastů ke stromům. Nábytkářská tvorba architekta a designéra Cesara Leonardiho byla součástí celosvětové revoluce kosmického věku
Minulý týden zemřel ve věku 85 let italský architekt a designér Cesare Leonardi. Společně se svou kolegyní Francou Stagi byl předním designérem své generace. Organicky zakroucené křeslo Ribbon nebo houpací lehátko Dondolo. To jsou dva z nejznámějších návrhů designérské dvojice Cesare Leonardi a Franca Stagi, která byla velmi aktivní na poli nábytkového designu především ve zlaté éře italské moderní kultury.
V šedesátých letech přišly ke slovu plasty a Cesare Leonardi a Franca Stagi s nimi okamžitě začali pracovat. I dvě zmíněné ikony italského designu jsou vyrobeny z plastů. Křeslo Ribbon tvoří plastová skořepina ve tvaru mašle spočívající na tenké ocelové konstrukci. Dondolo z roku 1967 je pro změnu celoplastové. Dodnes je typickým příkladem optimistických ideálů generace šedesátých let, která věřila, že právě plasty budou zářivou budoucností lidstva.
Cesare Leonardi se narodil v roce 1935, vystudoval univerzitu ve Florencii, kde diplomoval v roce 1970. Již předtím však pracoval pro architekta Marcella D‘Oliva v Udine a v roce 1963 založil své studio s partnerkou Francou Stagi. Společně navrhli celou řadu významných výrobků, včetně nábytku a svítidel. Jejich tvorba je v tomto ohledu typickým příkladem hnutí space-age (design kosmického věku). Dnes jsou výrobky jako právě zmíněné křeslo Ribbon a lehátko Dondolo součástí prestižních muzeálních sbírek včetně Muzea moderního umění v New Yorku a Victoria & Albert musea v Londýně.
V pozdějších letech, kdy se Leonardi usadil v Modeně, se dvojice začala věnovat i alternativnějším přístupům k designu. Začali opět používat spíše přírodní materiály a vytvářet kolážovitě koncipované dřevěné židle a další výrobky. To například ukazuje kolážovitá série sedacích objektů Solidi z osmdesátých let. Zároveň svou pozornost upřeli k tvorbě parků a urbanismu.
Na to v roce 1982 navázala společná autorská publikace L’Architecture des arbres (Architektura stromů), která obsahuje více jak 550 kreseb 212 druhů stromů, zobrazených jak s listím, tak i bez listí. Tato překrásná exkurze do světa stromů je zcela vyčerpávajícím atlasem stromů, včetně různých diagramů, kreseb plodů a dalších detailů. V roce 2018 byl reprint knihy vystaven v rámci prezentace italského pavilonu na Londýnském bienále designu. Tvorba Cesara Leonardiho a Francy Stagi je v současném světě utápějícím se v ekologických katastrofách tak aktuálnější než kdy předtím.
Související
-
Návrat kultovního přelomu tisíciletí. Nakladatelství Phaidon vydává publikaci o časopisu Nest
Mezi lety 1997 a 2004 vyšlo 26 čísel magazínu Nest. V té době zcela proměnil svět publikování designu, interiérů a architektury.
-
Revoluce ohýbané překližky. Londýnská značka Isokon Plus představila re-edici známého stolu
Stůl, vyrobený z organicky zaoblených kusů překližky, je jedním z méně známých návrhů maďarského architekta a nábytkového designéra navrhl Marcela Breuera.
-
Ocenění Designéra roku si odneslo politicky i ekologicky odpovědné studio Formafantasma
Jako každý rok v lednu představil i letos prestižní britský magazín Wallpaper své favority světa architektury a designu za rok 2020.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.