O jednom, co naslouchá kamenům, Scéna z ghetta v Benátkách. Dvě povídky Rainera Marii Rilkeho
Příběhy o milém Pánubohu patří k pracím ranějšího období německého pražského básníka Rainera Marii Rilkeho. Přesto i v nich nacházíme témata pro básníka typická: putování, hledání Boha, lásky a smrti. Příběhy mají autobiografické rysy a umožňují krátké vhledy do některých zážitků z Rilkeho dětství. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, spisovatel a dramatik Rainer Maria Rilke si jako první z pražských Němců vydobyl světovou proslulost. Narodil se v Čechách, kde prožil dvacet let svého života – k této době se svou tvorbou často vracel. Studoval literaturu, dějiny umění a filozofii na univerzitách v Praze a Mnichově, kam odjel roku 1896. Od té doby strávil svůj život na cestách po Evropě: navštívil Itálii, Rusko, africké země, Španělsko nebo Francii. Po 1. světové válce, kdy vznikla Rilkova vrcholná díla, žil už převážně ve Švýcarsku.
Příběhy o milém Pánubohu poprvé vyšly v roce 1900, česky až v roce 1997 v překladu Sergeje Machonina v nakladatelství Atlantis.
Související
-
Rainer Maria Rilke: Žebrák a pyšná slečna, Jak přišel náprstek k tomu, že se stal milým Pánembohem
Dva texty německého pražského básníka ze souboru povídek Příběhy o milém Pánubohu.
-
BáSnění Natálie Nery. Rainer Maria Rilke: Vážná hodina
Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, Václav Hrabě a Rainer Maria Rilke ji dovedli až k prvním vlastním literárním pokusům. Poslechněte si BáSnění Natálie Nery.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.