Žebrák a pyšná slečna, Jak přišel náprstek k tomu, že se stal milým Pánembohem. Dvě povídky Rainera Marii Rilkeho
Příběhy o milém Pánubohu patří k pracím ranějšího období německého pražského básníka Rainera Marii Rilkeho. Přesto i v nich nacházíme témata pro básníka typická: putování, hledání Boha, lásky a smrti. Příběhy mají autobiografické rysy a umožňují krátké vhledy do některých zážitků z Rilkeho dětství. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, spisovatel a dramatik Rainer Maria Rilke si jako první z pražských Němců vydobyl světovou proslulost. Narodil se v Čechách, kde prožil dvacet let svého života – k této době se svou tvorbou často vracel. Studoval literaturu, dějiny umění a filozofii na univerzitách v Praze a Mnichově, kam odjel roku 1896. Od té doby strávil svůj život na cestách po Evropě: navštívil Itálii, Rusko, africké země, Španělsko nebo Francii. Po 1. světové válce, kdy vznikla Rilkova vrcholná díla, žil už převážně ve Švýcarsku.
Příběhy o milém Pánubohu poprvé vyšly v roce 1900, česky až v roce 1997 v překladu Sergeje Machonina v nakladatelství Atlantis.
Související
-
BáSnění Jana M. Hellera. Rainer Maria Rilke: Podzimní den
Z básnické tvorby Charlese Baudelaira, Rainera Marii Rilkeho, Iona Minulesca i ze své vlastní vybírá a čte literární kritik, editor, překladatel a básník Jan M. Heller.
-
Faust, Rilke a Sokratova apologie. Petr Eben uvádí svá stěžejní díla
U příležitosti 90. výročí skladatelova narození uslyšíme oratorium Apologia Socratús, písně na texty Reinera Marii Rilka i část varhanního cyklu Faust.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka