Nemísta měst. Literárně-hudební pásmo básnířky Anny Beaty Háblové a skladatele Michala Rataje

26. září 2022

Původní hudebně-zvuková kompozice skladatele Michala Rataje s básněmi a eseji Anny Beaty Háblové nás zavádí do prostorů na okrajích měst, do vágních terénů, skulin a proláklin městského života a v neposlední řadě do prostoru básnického světa autorky.

Účinkují: Ivana Uhlířová, Pavel Batěk, Anna Beata Háblová, Tereza Dočkalová
Připravil: Michal Rataj
Režie: Michal Rataj
Premiéra: 26. 9. 2022

Eseje Anny Beaty Háblové z knihy Nemísta měst v sobě vždy obsahují reportážní prvek, podíváme se tedy například na pražské předměstí, mezi mezi londýnská kolejiště či na čínské smětiště – autorka zde nachází zvláštní postavy, přežívající na okraji naší civilizace. Doprovází je výběr z básní napříč Háblové sbírkami. Autorčin hlas a hlasy herců Pavla Baťka, Terezy Dočkalové a Ivany Uhlířové se proplétají v působivé, pulzující hudbě Michala Rataje.

Básnířka

Anna Beata Háblová (1983) je architektka, urbanistka, spisovatelka a básnířka. Autorka knih Nemísta měst, Města zdí, románu Směna a básnických sbírek O mé závislosti nikomu neříkej, Nevypínejte, Kry, Rýhy. A je také autorkou řady Ranních úvah ve vysílání Českého rozhlasu Vltava.

Anna Beata Háblová je architektka a básnířka - autorka knih o supermarketech i nemístech měst

Skladatel

Michal Rataj (1975) je hudební skladatel a pedagog, autor celé řady skladeb, nahrávek a filmových hudeb, sound designer a rozhlasový producent. Je jedním z iniciátorů radioartu ve vysílání Českého rozhlasu a jako skladatel stojí za řadou nahrávek Českého rozhlasu. V programové řadě Souzvuk už připravil pořady z děl Pavla Kolmačky nebo Louise Glückové: charakteristická je pro jeho práci organická provázanost slova i zvukového plánu, obrazů i emocí.

Michal Rataj
autor: Michal Rataj
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.