„Kolem se rozprostřelo ticho jako výsledek prázdna.“ Skladby Michala Rataje z doby dvouletého vakua

28. listopad 2021

Michal Rataj v roce 2021 vydal nové CD Solos from Nothing s nahrávkami skladeb pro sólové nástroje s elektronikou. Skladatel je známý nejen jako tvůrce elektroakustické hudby, kterou vyučuje na pražské HAMU, ale též jako autor rozsáhlého díla v oboru instrumentální komorní i orchestrální hudby, filmových soundtracků a radiofonických pořadů.

Elektronická hudba z karantény

Jeho hudba zněla na mnoha domácích, zahraničních festivalech. Je aktivní i jako performer vlastní akusmatické a improvizované hudby ať už sólově, nebo s různými hudebními partnery v širokém rozptylu žánrů od sound-artu až po současný jazz.

Michal Rataj nedávno vydal nové CD s nahrávkami skladeb pro sólové nástroje s elektronikou, kde realizoval elektronické složky. K sólových partům si přizval sólisty: klavíristku Magdalénu Bajuszovou, violoncellistu Tomáše Jamníka a flétnistku Moniku Štreitovou.

Vize Michala Rataje

V pořadu Futurissimo zazněly ukázky z tohoto CD: skladby Beams, The Easter Light, Sonáta pro flétnu a Sounds From Nothing. V rozhovoru, který s Michalem Ratajem vedl Miroslav Pudlák, poznáme názory a vize jednoho z našich nejvýznamnějších tvůrců elektroakustické a instrumentální hudby.

autoři: Miroslav Pudlák ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...