Miloš Rejchrt: Zapomeňme na ni, nefunguje
Na dnešní den připadá podle Hesel Jednoty bratrské 13. verš z 47. kapitoly knihy proroka Izajáše.
Zní takto: „Jen ať se postaví a zachrání tě ti, kdo pozorují nebesa, kdo zírají na hvězdy, kdo při novoluní uvádějí ve známost, co by tě mohlo potkat. Hle, jsou jako sláma, kterou spálí oheň.“
Čtěte také
Hlavně od politiků slýcháváme průpovídku „nemám křišťálovou kouli“. Častým používáním tato floskule už dávno přišla o svou vtipnost, je ale zajímavé, že i bez dlouhého vysvětlování rozumíme, k čemu že křišťálová koule slouží. Věštění, předvídání budoucnosti, komunikování s tím, co už není či co teprve bude, tyto praktiky provázejí lidstvo od pravěku až dodnes.
Stéle oblíbené horoskopy pocházejí ze starověké Babylonie. Tam se dařilo všem druhům věštění, i těm už zapomenutým, jako je nazírání budoucích dějů z podoby mraků, letu ptáků či tvaru jejich vnitřností. Jak jsme četli, izraelský prorok z poloviny 6. století před naším letopočtem se babylonským astrologům a věštcům vysmál a ohlásil jim, že pohoří jak vyschlá sláma.
Měl pravdu. Babylonští potentáti si věštbami a magií zajišťovali vládnoucí postavení své říše na věčné časy a nikdy jinak, a přece babylonská velmoc padla, poražena perským panovníkem Kýrem, státníkem energickým, uvážlivým a nábožensky tolerantním. Zřejmě rozhodují v politickém soupeření velmocí jiné okolnosti než postavení nebeských těles či tvar ptačích jater.
Čtěte také
Vzpomínám, jak přibližně před 40 lety se jedna vzácná žena svěřila přátelům s nevšedním zážitkem. Navštívila vědmu, která dokázala překvapivě přesně odhalit její minulost, popsat současná trápení a závěrem jí předpověděla i trochu světlé budoucnosti.
Uživatelka věšteckých služeb byla předpovědí povzbuzena a schopnostmi poskytovatelky nadšena. Po nějakém čase ale své nadšení odvolala, neboť vědma jí nepředpověděla, ba ani nenaznačila, že bude vzata do vyšetřovací vazby a téměř rok stráví za mřížemi. Jak zásadně do jejího života na pokyn komunistické věrchušky zasáhne Státní bezpečnost, to jí vědma neprozradila, neboť to nevěděla. Když jde o politiku, věštecká křišťálová koule nefunguje.
Touha nahlédnout za oponu poznatelné a myslitelné skutečnosti doprovází lidstvo od starověku dodnes. Však si toho všímá i současný katechismus katolické církve a varuje před praktikami, které údajně odhalují budoucnost, odmítá horoskopy, astrologii, hádání z ruky, výklad předtuch a věšteb.
Čtěte také
Horoskopy a věštění všeho druhu asi nejsou největším nebezpečím dnešní doby. Možná nabízejí i vítaný odpočinek i od technického a technologického uvažování, jsou jakýmisi pohádkami pro dospělé.
Docela nevinné ale nejsou. Jednak v nás pěstují ochotu naslouchat všelijakým alternativním pravdám nepodléhajícím zkoumání kritického rozumu, jednak vzbuzují očekávání, která nebudou naplněna, nebo probouzejí obavy, které bychom mít nemuseli. Proto bude lepší to, co je hvězdách, ve hvězdách také ponechat, všemu věštění se vyhnout a na křišťálovou kouli zapomenout.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.