Miguel de Cervantes y Saavedra: Lišák Pedro

Veršovaná komedie se zpěvy. Populární operetka o prohnaném taškáři, potrestaném lakomství a urozeném původu…

Poslouchejte na Vltavě 20. prosince 2014 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátu 26. prosince 2014.


Alfréd Radok byl jedním z nejlepších českých divadelních režisérů. Jeho tvorba byla kladně vnímána i za hranicemi vlasti. Málo známá je jeho práce pro rozhlas. Jednu z jeho inscenací vám na vzácném archivním snímku přiblíží Český rozhlas Vltava v rámci volného cyklu, jimž připomínáme významné výročí 100 let od narození Alfréda Radoka.

Lišáka Pedra režíroval Radok v roce 1955, v době, kdy původní rozhlasová hra byla pod vlivem komunistické ideologie vypovězena z českého éteru jako buržoazní formalismus. Dramatické texty se několik let směly vysílat v rozhlase pouze jako adaptace divadelních předloh, většina z nich ještě v přímých přenosech u divadel (tzv. Divadlo u mikrofonu). Proto i předlohou k této inscenaci byl text divadelní, přesněji řečeno operetní úprava Cervantesovy komedie Olgy a Jana Fischerových.

Nenáročnou hru o taškáři Pedrovi, který se protlouká životem za cenu drobných podvůdků a neplech však pojal Radok s ohledem na rozhlasové médium a text přizpůsobil jeho možnostem. Inscenace se vymyká tehdejší rozhlasové produkci a je dodnes živá. V Lišáku Pedrovi se jako schopní zpěváci představili tehdejší herecké hvězdy: Josef Bek, Eduard Kohout nebo Marie Vášová. Díky rozhlasové inscenaci jedna z jejích písní, Plují lodi do Triany, stala šlágrem a dnes patří mezi evergreeny české populární hudby.


Účinkují: Josef Bek, Rudolf Pellar, Vladimír Řepa, Blanka Waleská, Běla Jurdová, Otomar Krejča, Soběslav Sejk, František Hollar, Marie Vášová, Bohumil Bezouška, Václav Voska, Jiřina Petrovická, Vlasta Matulová a další

Autor: Miguel de Cervantes y Saavedra Překlad a úprava: Jan František Fischer a Olga FischerováRozhlasová úprava a režie: Alfréd RadokHudba: Jan František Fischer

Natočeno v roce 1955.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...