William Shakespeare: Konec vše napraví

Poněkud hořká komedie převracející naruby tradiční motiv ctnostné dívky, která zdrženlivostí dojde ke štěstí.

Poslouchejte na Vltavě 24. září 2016 ve 14:00. Po odvysílání se komedie objeví také na stránce Hry a četba. Zároveň ji najdete na speciálním webu Shakespeare 400. On-line v rámci speciálního projektu zůstane hra dva měsíce, až do čtvrtka 24. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Zářijové zastavení v rámci letošních pravidelných repríz her Williama Shakespeare bude patřit hořké komedii Konec vše napraví, hře zřejmě napsané v roce 1604 nebo 1605. Její děj je založen na devátém příběhu z třetího dne z Dekameronu Giovanniho Boccaccia.

Autor v ní notně přehodnotil tradiční motiv o tom, kterak chudá, počestná, nápaditá a především důsledná dívka přece jen získala ruku milovaného mladého šlechtice. Text nepostrádá typickou zápletku spojenou se záměnou postav. Hlavním motivem se zdá být ctnost – řeší se u postav hlavních i vedlejších.


Osoby a obsazení: Král francouzský (Felix le Breux), Bertram, hrabě z Rousillonu (Josef Zíma), Lafeu, starý šlechtic (Václav Vydra), Parolles, Bertramův společník (Soběslav Sejk), správce (Jiří Hurta), šašek (Bohumil Bezouška), páže (Jan Kotva), Hraběnka z Rousillonu (Dana Medřická), Helena, její schovanka (Alena Vránová), vdova (Nelly Gaierová), Diana, její dcera (Klára Jerneková), Mariana, přítelkyně vdovy (Luba Skořepová), šlechtic (Milan Mach), šlechtic (Vladimír Čech), důstojníci (Miloš Zavřel a Antonín Zíb)

Autor: William Shakespeare Překlad a rozhlasová úprava: Jaroslav Kraus Dramaturgie: Dalibor ChalupaHudba: Vladimír TrucRežie: Jiří Roll

Natočeno v roce 1969.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.