Medvěd na koloběžce nebo pán s buldočkem. Porcelánová plastika nemá být relikvie, ale zpestření lidských domovů, říká designérka Martykánová

24. březen 2023

Za vším hledej starý venkovský dům. Tak by se dal začít vyprávět životní i profesní příběh mladé české designérky Moniky Martykánové. Právě dům rodičů, ve kterém na Opavsku vyrůstala, ji zásadně ovlivnil. Od dětství ji v něm obklopovaly nejrůznější staré předměty, artefakty a sošky, kterými se později začala jako designérka zabývat i ona sama. Ty její jsou ale současné a „fresh“ a často reflektují aktuální realitu kolem nás. Třeba tu, kterou jsme žili v době covidu.

Co v absolventce pražské UMPRUM zažehlo zájem o keramiku a porcelán? Čím ji tak fascinuje tvorba sošek, kterými často komentuje každodennost nebo aktuální společenské dění? Jak ji inspirovaly tři měsíce strávené na cestách po Asii? A pomohlo jí cestování přestát vyhoření? I o tom mluví loňská vítězka Ceny Czech Grand Design v kategorii objev roku ve Vizitce, více si poslechněte v záznamu pořadu.

Nominovaný Czech Grand Design 2021. Objev Monika Martykánová: Alegorie Covidu
Spustit audio

Související