Design kultivuje. Jenže podniky stále vnímají studenty jako zdroj levné pracovní síly, říká rektor UMPRUM Jindřich Vybíral
Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.
Během covidové pandemie dostával od „svých“ studentů UMPRUM zprávy, že se ze zahraničních pobytů vrací přes Polsko a po cestě brodí řeku. Když v únoru loňského roku vypukla na Ukrajině ruskými vojsky vyvolaná válka, studenti okamžitě polepili budovou školy ukrajinskými vlajkami, na úkor svého komfortu zařídili pro ukrajinské děti školku a na benefičních aukcích vybrali na Ukrajinu dost peněz. „To, co jsem na škole během prvních dnů války zažil, patří mezi nejkrásnější dny v mém životě,“ komentuje tehdejší pocit sounáležitosti Jindřich Vybíral, který letos vstupuje podruhé do čtyřletého cyklu vedoucího pražské UMPRUM.
Čtěte také
Vedení pěti set studentů a sto padesáti zaměstnanců vyžaduje podle něj zejména mix trpělivosti, schopnosti vyjednávat, což se učil za pochodu, a také nevyčerpatelný zdroj energie. Ta se hodí zejména při běhu na dlouhou trať jménem spolupráce s průmyslovými podniky. „Na škole jsme prozatím došli nejdál v oblasti uměleckého výzkumu včetně experimentů s materiály. Design je nástroj, který by měl sféru průmyslu kultivovat, a my hrozně potřebujeme partnery, kterým bude záležet nejen na aktuálním výsledku firmy, ale na budoucnosti celé ekonomiky. Daří se nám spolupráce například s plzeňskou Škoda Transportation, mladoboleslavskou Škoda Auto anebo s Českou národní bankou, která měla zájem o návrhy bankovek. Problém ale je, že většina podniků vnímá studenty jen jako zdroj levné pracovní síly a dlouhodobá spolupráce málokoho zajímá.“
Co je na české architektuře české?
K výtvarnému umění směřoval Jindřich Vybíral od dětství. Nejprve věnoval pět let studiu češtiny a historie, to jej ale nečinilo šťastným. Nakonec si – coby nekuřák – doma v depresi zapálil maminčinu cigaretu, při čemž si uvědomil, že „ty dějiny umění musí vystudovat stůj co stůj“.
Čtěte také
Už tehdy věděl, že se chce odborně věnovat architektuře 19. a 20. století, kterou vnímal jako sumář starého a základ dnešního. „Protože jsem se narodil v pohraničí, zajímala mě tvorba německy hovořících architektů. První text o Leopoldu Bauerovi jsem napsal už ve čtrnácti,“ usmívá se. Zájem o tohoto slezského architekta s rakouskými kořeny, jenž se nechal inspirovat secesí, klasicismem, funkcionalismem i řadou historizujících slohů a vnímal architekturu jako nositelku emocí i odpovědnosti vůči klientovi, přetrval dodnes a v roce 2015 mu věnoval knihu s názvem Heretik moderní architektury.
S Markétou Kaňkovou mluvil i o své aktuální publikaci Co je českého na umění v Čechách?, vycházející ze skepse vůči nacionálnímu náhledu na tuzemskou architekturu. I proto se na „český“ lyrismus a sensualismus dívá z pohledu podobně konajících italských, francouzských či německých autorů.
Související
-
Architektura musí umět naslouchat, ale i s laskavostí bouchnout do stolu, říká Jan Mléčka
Ateliér založený na vzdálené on-line komunikaci měl ještě dávno před tím, než k tomu společnost donutil covid. Profesní život dělí mezi pedagogiku a praxi.
-
Dva roky promýšlet jeden dům? Větší smysl mi dává práce s komunitou, říká architektka Vídenová
O stromech v ulicích – to je počin architektky Kateřiny Vídenové, která v knize shromáždila 18 úhlů pohledů na téma, proč je u nás ve veřejném prostoru málo zeleně.
-
Nejsilnější momenty mi přinášejí místa spojená s architekturou, říká výtvarník Michal Škoda
„Poslední tři roky mám v ateliéru zase hlínu. Několikrát jsem se ten materiál pokoušel použít, ale nefunguje mi to,“ říká výtvarník, kurátor Michal Škoda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka