Marcela Serranová: Meruňky a dýně, Klisna

28. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03790601.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Temně laděné příběhy žen v okamžiku proměny, kdy se snaží oprostit od minulosti. Dvě povídky současné chilské spisovatelky poslouchejte on-line do 3. června 2018.

Marcela Serranová (nar. 1951) je jednou z nejvýznamnějších současných latinskoamerických spisovatelek. Pochází z Chile, z umělecky založené rodiny. Dlouhá léta se věnovala výtvarné tvorbě, má na svém kontě řadu výstav a uměleckých instalací. V roce 1991 publikovala svůj první román Nosotras que nos queremos tanto (My, které se máme tak rády), který se stal senzací roku a získal cenu pro nejlepší latinskoamerický román od ženské autorky. Její další romány zaznamenaly stejný úspěch.

Kniha Sladká nevděčnice, z níž jsme vybírali, nabízí celkem dvacet různě dlouhých, tematicky nesourodých povídek. Všechny povídky však spojuje to, že jejich hlavní hrdinkou je žena. V různých životních fázích a situacích. Tak je to i v textech Meruňky a dýně a Klisna.

První povídka zavádí do života ženy, která je zvyklá dělat věci jaksi postaru, nakonec ale zjišťuje, že ne všechno je tak jasné a neměnné, jak si myslela. V povídce Klisna pak Serranová otevírá téma složitých manželských vztahů, žárlivosti i snahy vypořádat se s neúprosným stárnutím. Zkrátka témata, která jsou ženám vlastní. A mnohdy nakonec nejenom ženám...

Účinkují: Pavel Oubram a Tereza Dočkalová.

Překlad: Jana Lišková
Připravila: Eva Willigová
Režie: Martina Schlegelová

Natočeno v roce 2016.

autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio