Ludwig Mies van der Rohe: Pečlivé položení dvou cihel k sobě

28. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03797941.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhovory, úvahy a dopisy německého architekta, posledního ředitele výtvarné školy Bauhaus poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V srpnu 2019 to bude půlstoletí, co zemřel Ludwig Mies van der Rohe, německý architekt, žijící od roku 1938 ve Spojených státech a poslední ředitel výtvarné školy Bauhaus. Školu byl nucen uzavřít po nátlaku nastupujícího nacismu.

Vila Tugendhat

Nejedno světové velkoměsto se pyšní jeho stavbami. Stylově nejčistší budova, kterou kdy Mies navrhl, se nachází u nás. Vila Tugendhat je funkcionalistickou ozdobou Brna. Rok moderního umění na Vltavě nemohl jméno van der Rohe pominout. Souzvuk je kompozicí z architektových rozhovorů, úvah, dopisů a vzkazů, které vyšly v jeho knize Stavění.

Z knihy Stavění, kterou přeložil Radovan Charvát, připravil Miloš Doležal.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související

  • Legenda zvaná Bauhaus

    Chcete se vypravit ve stopách zrodu moderního umění a nemělo by to být daleko? Vydejte se ve stopách Bauhausu do Německa.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová