Lope de Vega: Fuente Ovejuna. Nadčasové španělské drama o vzpouře proti tyranii a bezpráví
Před 460 lety, 25. listopadu 1562, se narodil španělský renesanční dramatik Lope de Vega. Jeho dílo na Vltavě připomínáme obnovenou premiérou inscenace režiséra Jana Bergra z roku 1976. V roli bezohledného šlechtice uslyšíte Martina Růžka, jako občané Fuente Ovejuny proti němu stanou Gabriela Vránová, Petr Štěpánek, Josef Patočka, Miloš Nedbal, Jan Faltýnek, Jana Preissová, Klára Jerneková a další skvělí herci. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Osoby a obsazení: Estéban (Josef Patočka), Alonso (Karel Máj), Juan (Miloš Nedbal), Mengo (Jan Faltýnek), Frodoso (Petr Štěpánek), Barildo (Miroslav Moravec), Komtur (Martin Růžek), Flores (František Hanus), král (Svatopluk Beneš), soudce (Karel Hlušička), Kat (Bohuslav Kupšovský), Cimbranos (Bohumil Křížek), Laurencia (Gabriela Vránová), Pascuala (Jana Preissová), Jacinta (Klára Jerneková), Lazarillo (Sylva Sequensová), dále účinkují Miloslav Mejzlík, Miroslav Livora, Vladimír Čech, Jan Hanžlík, Vladimír Lebeda, Jan Waldmann, Miroslav Grác, Milan Pěkný, Karel Heřmánek, Petr Svoboda, Karel Kvarda, Hana Packertová, Kateřina Lírová, Daniela Bartáková, Věra Laňková, Milena Vildová, Eva Brožková, Blanka Lormanová, Lorna Vančurová, Lucie Němečková, Jindra Kvardová a Svatopluk Skládal
Lope de Vega (celým jménem Lope Félix de Vega Carpio) patřil k nejplodnějším autorům všech dob. Je mu přisuzováno autorství přibližně 2000 divadelních her, on sám se prý přihlásil k počtu 1800, do dnešních dnů se zachovalo asi 500 textů. Pro své rozsáhlé dílo mohl čerpat z pohnutého života vojáka i vyhnance, známá jsou i jeho četná milostná dobrodružství, z nichž se na sklonku svého života kál.
Vytvořil typické španělské národní drama své doby. Odmítal příkré dělení na tragédie a komedie, naopak často uplatnil v jedné hře prvky jak komické, tak tragické. Ani pravidlo tří jednot pro sebe nepokládal za závazné, důležitější pro něj byla zajímavá zápletka a dynamický děj. Psal dramata náboženská, mystická, mravoučná, milostná, často hledal náměty i ve španělské historii.
To je také případ jedné z jeho nejznámějších her Fuente Ovejuna (Ovčí pramen), ve které vycházel ze skutečné selské rebelie z roku 1476. V dramatu se vzbouří vesničané proti tyranskému komturovi, který pošlapává jejich práva a čest. Následnému vyšetřování se pak obec rozhodně čelit společně, aby uchránila viníka hrdelního trestu.
Související
-
Každý něco pro vlast. Klicperova veselohra o vdavkách, lepších mravech a obecním blahu
Klasická komedie, ve které ožívá české obrozenecké maloměsto viděné láskyplnýma očima zakladatele české veselohry. Václav Kliment Klicpera se narodil právě před 230 lety.
-
Gerhart Hauptmann: Před západem slunce. Kdo hledá cestu k lidem, může si vybrat lásku, nebo nenávist
Německo, 1932. Úspěšný, vážený a finančně zajištěný sedmdesátník Matyáš Klausen se musí tvrdě utkat s vlastními dětmi o právo na nový vztah s mladičkou dívkou.
-
Edgar Dutka: Dobře rozšlápnuté boty. Václav Postránecký v laskavém příběhu o laskavých lidech
Poslechněte si úsměvnou hru o všedních starostech i radostech dobrosrdečného Lojzy Roubala, poněkud nesmělého a poněkud upřímného ve svých citech.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka