Gerhart Hauptmann: Před západem slunce. Kdo hledá cestu k lidem, může si vybrat lásku, nebo nenávist

13. listopad 2022

Ve věku, kdy mnoho z jeho vrstevníků už bilancuje svůj život nebo dokonce s obavami vyhlíží jeho konec, chce sedmdesátník Matyáš Klausen naopak začít novou etapu. A to po boku ženy, která je o padesát let mladší. Úspěšný, vážený, finančně zajištěný muž se musí o právo na nový vztah tvrdě utkat s vlastními dětmi, které se nastalou situací cítí být ohroženy. Rodinné drama německého nositele Nobelovy ceny za literaturu poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Jan Poš
Osoby a obsazení: Matyáš Klausen, tajný komerční rada (Bedřich Karen), Wolfgang Klausen, jeho syn, profesor filologie (Otakar Brousek st.), Egmont Klausen, zvaný Egert, nejmladší syn tajného rady (Svatopluk Skládal), Bettina Klausenová, dcera tajného rady (Julie Charvátová), Otilie, druhá dcera tajného rady, provd. Klamrothová (Viola Zinková), Erich Klamroth, Otiliin manžel, ředitel v Klausen. podnicích (Felix le Breux), Pavla Klotylda Klausenová, roz. šlechtična z Rübsamenu (Marie Vášová), Steinitz, medicinální rada, domácí lékař a přítel Klausenových (František Kreuzmann), Hanefeld, justiční rada (Bedřich Veverka), Immoos, pastor (Karel Pavlík), Geiger, profesor na universitě v Cambridge (Antonín Zíb), Dr. Wuttke, soukromý tajemník (Bedřich Bobek), Ebisch, zahradník (Artuš Kalous), Paní Petersová, jeho sestra (Marie Brožová), Inken Petersová, její dcera (Alena Kreuzmannová) a Winter, Klausenův sluha (Emanuel Kovařík)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Erik Adolf Saudek
Režie: Jiří Roll
Natočeno: v roce 1957

Hra Před západem slunce je neobvyklou generační výpovědí na téma stáří, rodičovství, předsudků i osobní svobody. Text napsal Gerhart Hauptamnn v roce 1931, na sklonku své tvůrčí dráhy, údajně na základě skutečného příběhu. Odráží se v něm atmosféra nastupujícího nacismu a s ním spojené rostoucí společenské nesnášenlivost i skryté agrese.

V Českém rozhlase byla hra nastudována v roce 1957. Režisér Jiří Roll zvolil pro členy početné rodiny komerčního rady Klausena rozhlasově zkušené představitele v čele s Bedřichem Karenem, Otakarem Brouskem st., Violou Zinkovou, Julií Charvátovou, Marií Vášovou, Svatoplukem Skládalem, Františkem Kreuzmannem.

Inscenaci uvádíme v obnovené premiéře ke 160. výročí narození autora.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.