PROTON. Divadlo VOSTO5 pátrá po legendární ostravské kapele

24. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

Hudební kometa na zataženém nebi hluboké normalizace. Strhující příběh zapomenuté ostravské kapely odhalují divadlo VOSTO5 a frontman kapely Midi Lidi Petr Marek.

Proč se toho tak málo ví o hudební skupině, která měla na konci 60. let našlápnuto ke skvělé kariéře a přímo i nepřímo ovlivnila řadu slavných českých hudebníků? A jak s tím souvisí Marie Rottrová, Jarek Nohavica, Dušan Neuwerth, Lešek Wronka, Radek Pastrňák a jeho tata?

Odpověď přináší rozhlasová reportáž, kterou o celé kauze natočil herec, režisér a hudebník Petr Marek. Český rozhlas Vltava ji odvysílá v rámci programové řady Kabaret v éteru, do níž tak divadlo VOSTO5 přispěje už potřetí.

Je to příběh Petra Marka, skutečného hudebníka, který v roli rozhlasového redaktora jede na Ostravsko pátrat po hudebních začátcích Marie Rottrové a přitom úplnou náhodou narazí na velkou hudební záhadu...

 ... vysvětluje Ondřej Cihlář, který je spolu s Petrem Markem autorem námětu a scénáře.

Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

Náhodným nálezem zvukových nahrávek neznámé hudební skupiny se hlavní hrdina dostává do vleku tajemných událostí, které ho zavedou do ostravského undergroundu i na věž Nové radnice. Na konci hry vynese na světlo dnešních dnů příběh o morálním dilematu nadějné kapely, která se na protest proti sovětské okupaci v roce 1968 sama zakázala, ač byla, zdá se, na prahu hvězdných úspěchů.

Svou „jevištní rozhlasovou reportáž" PROTON!!! hraje divadlo VOSTO5 pravidelně nejen v prostoru Jatka78 v pražských Holešovicích, ale také na nejrůznějších hudebních festivalech. Je jasné, že množství vtipných odkazů na řadu současných hudebních i rozhlasových veličin si nejvíc užijí znalci české hudební scény a milovníci rozhlasové tvorby.

Jevištní rozhlasová reportáž PROTON divadla VOSTO5

S velkým ohlasem se proto představení setkalo například na Colours of Ostrava nebo na festivalu Prix Bohemia Radio v Olomouci. Ale rozklíčování všech početných narážek není nezbytné pro to, aby se publikum příběhem zapomenuté ostravské hudební legendy mohlo dobře bavit.

Pro Kabaret v éteru chystají tvůrci ve spolupráci se zvukovým mistrem Ladislavem Reichem čistě rozhlasovou podobu své hry, která jim dovolí dostat se ve zvoleném žánru zase o krok dál.

Námět, scénář a rozhlasová režie: Ondřej Cihlář a Petr Marek
Mistr zvuku: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Jiří Strohner
Dramaturgie: Renata Venclová
Produkce: Dana Reichová a Štěpán Ron

Účinkují: Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomina Jeřábek, Petr Marek, Robert Mikluš, Petr Prokop a Barbora Mišíková.

(s využitím materiálů divadla VOSTO5)

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...