Povídky izraelských spisovatelů Etgara Kereta, Šoham Smithové, Miry Magen a Jaakova Šabtaje
Pětice povídek nabízí různé generační pohledy i tvůrčí přístupy. Jaakov Šabtaj je dnes už klasikem izraelské literatury. Ke střednímu proudu patří psychologické prózy Miry Magenové, řazené mezi nábožensky založené tvůrce. Nejmladšími v našem výběru jsou izraelský kultovní prozaik spisovatel Etgar Keret a jeho generační souputnice Šoham Smithová. Jejich povídky si můžete poslechnout online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Účinkuje: Simona Vrbická
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Daniel Boušek
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2008
Etgar Keret: Rubi v zemi za zrcadlem
Překlad: Terezy Černé
Připravil: Petr Gojda
Účinkuje: Kamil Halbich
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2015
Jaakov Šabtaj: Odchod
Účinkuje: Petr Halíček
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Přeložila: Iveta Vondrášková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: 2009
Etgar Keret: Jenom gram
Účinkují: Vladimír Pokorný a Jan Maléř
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Hana Ulmanová
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2019
Šoham Smithová: Mít si s kým promluvit
Účinkuje: Petra Špalková
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Přeložila: Lenka Kvasničková
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: 2001
O tom, jak ovlivní současná napjatá situace v Izraeli tvorbu tamějších spisovatelů, se můžeme dnes jen dohadovat. Pohledem vydaných překladů z posledních let i několika antologií jako například Mít si s kým promluvit (DharmaGaia, 2000) a Plus mínus (Argo, 2006) se literatura v Izraeli ubírala až doposud stejným směrem jako v dalších zemích s hlubokou kulturní tradicí a živou současností. Přes národní nebo náboženská specifika je i zde její těžiště v obrazu člověka v současném světě a mezilidských vztazích – milostných, rodinných, partnerských.
Mira Magen: Vůně šišek
Izraelská spisovatelka Mira Magen se narodila v ortodoxní židovské rodině. Vystudovala psychologii a sociologii, několik let pracovala jako učitelka, poté byla zaměstnána v izraelské národní agentuře sociálního zabezpečení. Dlouho dobu pracovala také jako zdravotní sestra a svou literární tvorbu zahájila až v 90. letech. Je autorkou řady povídek a několika románů. V roce 2005 za svůj román Skleněný motýl získala Cenu ministerského předsedy. V současnosti žije v Jeruzalémě a přednáší na Hebrejské univerzitě, kde vede kurz tvůrčího psaní.
Etgar Keret: Rubi v zemi za zrcadlem
Etgar Keret se narodil roku 1967 v Tel Avivu rodičům, kteří přežili šoa. Spolu se svou manželkou, herečkou Širou Gefenovou, v Tel Avivu dodnes bydlí. Keretovy knihy dosáhly velkého úspěchu a mnohé z nich se staly bestsellery v Izraeli i zahraničí. U nás vyšel Létající Santini a povídkový soubor Najednou někdo klepe na dveře.
Svým dílem se Keret řadí mezi generaci mladých izraelských spisovatelů, kteří začali působit v polovině 90. let 20. století. Roku 1992 vydal svou první knihu Potrubí, jíž se však téměř nedostalo pozornosti. Až po úspěchu povídky Stesky po Kissingerovi si jí čtenáři všimli a vyšla pak znovu v aktualizovaném vydání.
Keret se stal autorem, kterého mladí izraelští spisovatelé napodobují, jeho styl je však nezaměnitelný. Patří mezi nejpřekládanější autory píšící hebrejsky. O jeho významu svědčí také to, že roku 2010 obdržel francouzský Řád umění a literatury. Od roku 1995 přednáší na katedře filmu na Telavivské univerzitě a na Ben Gurionově univerzitě v Negevu.
Styl Etgara Kereta je často charakterizován jako postmoderní, absurdní a černohumorný. Pracuje se současnými vyjadřovacími klišé, zpochybňuje vyprázdněné symboly a utahuje si z popkultury. Píše jazykem, jakým mluví dnešní obyvatelé západních měst a je pozoruhodné, jak se v něm nacházíme, navzdory předpokládané kulturní i zeměpisné vzdálenosti. Průběh událostí je často u Kereta líčen z pohledu dítěte nebo lidí, kteří se dostali na okraj společnosti.
Jaakov Šabtaj: Odchod
Jaakov Šabtaj (1936–1981) patří ke klasikům moderní izraelské literatury. Jeho dílo zahrnuje romány, divadelní hry, povídky a knihy pro děti. Povídka Odchod je zařazena do výboru Mít si s kým promluvit, který obsahuje jedenáct povídek v překladech studentů hebraistiky na FF UK v Praze.
Etgar Keret: Jenom gram
Ve všech Keretových dílech se shodně odráží protiklady a paradoxy současného Izraele. Jinak tomu není ani v povídce Jenom gram. Její hrdina řeší zapeklitý problém. Aby udělal dojem na půvabnou servírku z kavárny, potřebuje pro ni získat gram marihuany. To ale vzhledem k napjaté zahraniční situaci není v Izraeli vůbec jednoduché. Nezbývá tedy než kontaktovat kamaráda ze střední školy, vyhlášeného huliče Avriho, a kolotoč groteskních situací se začíná roztáčet.
Šoham Smithová: Mít si s kým promluvit
Šoham Smithová (*1966) studovala průmyslový design na Becalelově výtvarné akademii. Věnuje se literární kritice, tvorbě dětské literatury a povídek. Publikuje časopisecky, knižně vyšla sbírka Srdce mi říká, že paměť zrazuje (1996), z níž pochází i příběh Mít si s kým promluvit. Tato povídka je součástí už výše zmíněného stejnojmenného souboru moderních izraelských povídek, které česky vyšly v roce 2000.
Související
-
Fake news? Píše se o nich i v tóře, rodiče mě prosili, ať to dětem vysvětlím, říká rabín David Maxa
Rabín má zodpovědnost za výklad, věřící pak za to, jakou cestou se vydá. „Nikomu nemůžu nakázat, jak to má mít v ledničce,“ popisuje rabín David Maxa.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.