Voltaire: Candide. Ladislav Trojan a Gabriela Vránová v satiře o ztrátě optimismu
Vrcholný francouzský osvícenský filozofický román (1759) líčí život morálně čistého mladíka, který při svém putování světem postupně v řadě útrap přichází o svůj původní všeobjímající optimismus. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, prozaik, dramatik a přední představitel francouzského osvícenství Voltaire (vl. jm. Francois-Marie Arouet, 21. 11. 1694 – 30. 5. 1778) vydal svého Candida (celý název zní Candide neboli Optimismus) v roce 1759.
Vrcholný osvícenský filozofický román vypráví příběh morálně čistého mladíka Candida, který žil ve vestfálském zámku jednoho barona ve společnosti filozofa Panglose, jenž tvrdil, že náš svět je nejlepší ze všech světů. Baron mladíka vyžene z „pozemského ráje“ poté, co zjistí, že Candide chová náklonnost k jeho dceři Kunigundě.
V nejrůznějších útrapách, které mladíka stíhají na jeho cestě světem (válka, zemětřesení, španělská inkvizice), se postupně rozplyne jeho původní panglosovský optimismus. Z návštěvy v Eldoradu si ovšem odveze zlato a diamanty, jež mu zaručí klidnější průběh druhé části cesty ve společnosti pesimisty Martina a umožní mu vykoupit z otroctví Panglose a Kunigundu. Nakonec Candide zakoupí pozemek u Cařihradu a společně s přáteli ho obdělává.
Voltairův Candide v sobě spojuje vyvrcholení tradice francouzského osvícenského románu s vrcholem výrazové vytříbenosti francouzského klasicismu i autorova satirického umění.
Související
-
Candido snící o Candidovi. Nejen o životě a díle Leonarda Sciascii
Petr Šmíd hovoří s literárním historikem a překladatelem Jiřím Pelánem.
-
Duchovní Evropa. Zkáza Lisabonu a Voltaire, básník teologický
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka