Zlaté kapradí. Na motivy stejnojmenné pohádky Jana Drdy pro rozhlas napsal František Pavlíček
Ovčák Mikeš zavadí bezděky při hledání zatoulané ovečky o kouzelné zlaté kapradí. Jedno vzácné semínko mu uvízne za opaskem. Víla Mladka, která má posvátné rostliny chránit, se za ním vydá do světa lidí, aby semínko získala zpět. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Pohádka Zlaté kapradí poprvé vyšla v souboru dvanácti příběhů s jednoduchým názvem České pohádky v roce 1959. František Pavlíček ji pro rozhlas zdramatizoval v roce 1963 a režisér Jan Berger do dalších rolí obsadil mimo jiné Zdeňka Štěpánka, Miloše Nedbala, Janu Štěpánkovou, Blanku Waleskou a Vlastu Matulovou.
Ve stejném roce vznikl film režiséra Jiřího Weise, který se spolu s Otomarem Krejčou podílel i na scénáři. Ovčáka si v něm zahrál Vít Olmer, kterého nadaboval Jan Tříska. Vílu, zde se jmenuje Lesanka, hrála Karla Chadimová, mluvila ovšem hlasem Aleny Kreuzmannové. Stejný námět v roce 1984 využila režisérka Věra Jordánová.
Také v rozhlase vznikla druhá verze. K látce se v roce 1979 vrátil Jan Berger a tentokrát natočil pohádku podle vlastního scénáře. Není bez zajímavosti, že do role generálovy dcery obsadil znovu Janu Štěpánkovou.
Související
-
Před 20 lety jsme vysílali první Osudy: vzpomínky výrazného dramatika a spisovatele Pavlíčka
Do české kultury se František Pavlíček zapsal především jako dramatik a scenárista. Na jeho tvůrčím kontě najdeme desítky rozhlasových her a pohádek. Jaké byly jeho osudy?
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka