Ladislav Fuks: Na prahu nového roku. Humoreska z časů Rakouska-Uherska

1. leden 2024

V domě paní Allerheiligové se první den roku 1906 scházejí přátelé a předčítají si společně z Humoristických listů. Četba nejrůznějších zpráv a inzerátů jim nepřináší jen zábavu, ale najdou v nich i recept na mrzutosti s praním a řešení starostí se synovcem, který je „branný povinník“.  Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jana Kubátová, Jan Maléř a Zdeněk Mucha
Připravil: Petra Hynčíková
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: 2012
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.

Povídku Na prahu Nového roku, která nás zavádí do idylických časů c. a k. Prahy, napsal Ladislav Fuks v roce 1967 a završil jí trojici humoresek, kterou spojuje postava paní  Allerheiligové, vdovy po Josefu Allerheiligovi, kloboučníku v Celetné ulici 10. Všechny pak vyšly v povídkovém souboru Smrt morčete.

Zajímavostí na okraj vzniku této povídky je, že autor do textu přebíral z Humoristických listů skutečné zprávy a inzeráty a upravoval je jen nepatrně.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.