Koncert bez hranic: Ravi Shankar a Anoushka Shankar. Sitár jako prostředek k naplnění tradičních hodnot i k vyjádření soudobých pocitů
7. dubna 2020 uběhlo 100 let od narození mistra indického sitáru Ravi Shankara. Jeho umění si připomínáme záznamem z vystoupení v Berwalldově koncertní síni Švédského rozhlasu ve Stockholmu na sklonku března roku 1989. Na závěr pořadu si představíme novou EP kolekci zpívaných skladeb jedné z Raviho dcer Anoushky.
Ravi Shankar začínal veřejně vystupovat už jako dítě v taneční skupině svého staršího bratra Udaje, která už ve 30. letech účinkovala v Evropě a Spojených státech. Pak se ale soustředěně učil na sitár a během. Koncertovat do světa vyrazil až jako zkušený, doma etablovaný hudebník – od roku 1956.
Na výsluní popularity jej vynesla vlna zájmu západních mladých lidí o východní filozofie a meditace. Objevil se po boku rockových hvězd na prestižních festivalech.
„… mělo to i svou negativní stránku. Povrchnost, byla to spíš jen móda. Když se George Harrisson stal mým studentem, mnoho mladých lidí mě bralo jako jeho guru. Přicházeli za mnou, ale netušili, o čem má hudba je. A pak tu byla také otázka drog. S těmito věcmi jsem musel celou dobu zápasit“ řekl Ravi Shankar v rozhovoru se švédským producentem Stenem Sandahlem v předvečer koncertu. V našem pořadu uslyšíte z rozhovoru několik ukázek.
Raviho Shankara na koncertě doprovázeli Kumar Bose na tabla a na tanpury Björn Weinrich a Sukanya Shankar, Raviho manželka, která je také matkou Anoushky.
Nová EP deska Anoushky Shankar se jmenuje Love Letters. Její skladby jsou uzavřenými kratšími tvary s hlubokou dávkou emocí. Na komorním a vytříbeném výsledném tvaru písní mají velkou zásluhu další dámy. Na prvním místě jmenujme Alev Lenz. Tato německo-turecká písničkářka je spoluproducentkou EP desky a spoluautorkou řady písní, kterým zároveň dodává zvukovou špičku svým jasným sopránem. K dalším patří britská cellistka jamajského původu Ayanna Witter-Johnson, britská kontrabasistka Nina Harries anebo afro-francouzsko-kubánské sestry, které si říkají Ibeyi.
Související
-
Koncert bez hranic uvádí soudobé písničkáře s pradávným dědictvím: Xavier Rudd a Elisapie Isaac
Druhé vydání Koncertů bez hranic propojí hudbu moderních společností s tradicí jejich původních obyvatel.
-
Black Milk & Band Of Gypsys Jimiho Hendrixe. Koncert bez hranic přináší živé nahrávky napříč žánry
Vltava přichází s atraktivním rozhlasovým formátem, aby pomohla posluchačům překlenout truchlivé období bez koncertů a festivalů.
-
Poslechněte si záznamy koncertů ve znamení soulu: Black Pumas a Lee Fields
Koncert bez hranic nabízí živé záznamy koncertů legendárního amerického zpěváka Lee Fieldse se skupinou The Expressions a čerstvého objevu z Texasu, formace Black Pumas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.