Karel Hvížďala: Kulturní revoluce
Když v poslední době slyším z úst některých politiků obdiv k Číně, nemohu si nevzpomenout na konec 60. let, kdy z některých příslušníků mé generace zaznívala podobně vášnivá slova, která obdivovala Mao Ce-tunga.
Rozdíl je jen snad v tom, že tenkrát tak hovořili mladí intelektuálové a ne zralí muži, jako je tomu dneska.
Čtěte také
Trvalo ale dost dlouho, než lidé pochopili, že tzv. čínská kulturní revoluce představovala vražednou manipulaci a než ji dokázali odlišit od skutečné proměny, kterou do západní Evropy přinesli v roce 1945 vítězní američtí vojáci. Nevídaná nenucenost ohromila populaci swingem, jazzem, filmem, komiksem a rock-and-rollem. Osvobození od nacismu představovalo evidentně tu nezvratnou změnu západoevropské společnosti, která k nám proudila dlouho jen přes rádio Luxemburg.
Sociologové dnes říkají, že americká armáda nejen dobyla území okupované fašisty, ale s jistým přispěním existencialistů ve Francii mentálně převrátila část kontinentu a ten se z toho dlouho nevzpamatoval, protože spíš napodoboval Hollywood a ještě nedávno v Cannes půl hodiny tleskal Michaelu Moorovi, kterého není možné považovat za vrchol vytříbenosti ani pravdivosti, jak napsal André Glucksmann.
Změna, která doputovala nakonec i k nám, znamená v důsledku rozvolnění mravů, které již mnoho lidí nepohoršuje, jak dokazují čísla: polovina dětí se rodí mimo manželství. A pokud jde o ateismus, Západ nás dohnal, jak potvrdil papež Jan Pavel II., když řekl: Evropané žijí, jako by Bůh neexistoval.
Čtěte také
Jenže, jak tomu vždycky bývá, každá velká změna má i svou odvrácenou tvář. Na tu již upozorňovali existencialisté a to vedlo, třeba ve Francii, když už jsem u Glucksmanna, jehož matka mimochodem pocházela z Česka, že se za třicet let změnila struktura hospodářství. Tato nejrychlejší proměna v dějinách se připisuje neosobním ekonomickým mechanismům a technologickému rozvoji. Filozofové v této souvislosti hovoří o tom, že místo kultury zakořenění nastoupila kultura vykořenění.
De Gaulle tehdy napsal: „Ve všeobecném pokroku nad osudem jedinců visí mrak. Starobylý poklid národa rolníků jistých, že z půdy získají nevalné, ale zaručené živobytí, u dětí tohoto století vystřídala neurčitá úzkost vykořeněných.“
Něco podobného se stalo po třiceti letech od převratu v roce 1989 i u nás, kde rovněž jedinou jistotu, kterou lidé mají, je, že u nás vládne a bude vládnout nejistota. A to je nejspíš důvod, proč se zase obracejí na Východ. My můžeme jen doufat, že většině dojde rychleji, že jde jen o obnovený jiný typ vražedné manipulace.
Nejposlouchanější
-
Jiří Padevět: Vzpomínky na sny. Povídka z antologie Krvavý Žižkov
-
Miloš Urban: Poslední případ starého Lederera. Záhadná smrt manželky stárka z Loďkových mlýnů
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.