Karel Ančerl: LIVE Recordings – 4/6

25. květen 2022

Čtvrtá část recenze z nového patnáctidiskového kompletu LIVE rozhlasových nahrávek České filharmonie a jejího šéfdirigenta Karla Ančerla z 50. a 60. let 20. století. Hodnocení připravil Petr Veber. 

Čtěte také

(…) Ze všeho, co je vydáno, vyplývá, že svůj orchestr – ve srovnání s válečnými a meziválečnými roky – přivedl k suverénní virtuozitě a světové proslulosti. Jako spíše racionální umělec měl smysl pro koncepci i práci s detaily, pro vystižení architektury skladeb i stylu. Vyvstává to na povrch tím spíše, že jde z velké části o novější hudbu. Ale ještě jeden faktor je třeba zmínit: Za doby, kdy byl šéfdirigentem filharmonie skoro dvě desetiletí, nastaly převratné změny v technologiích, v technice hudebního záznamu. A na svět přišla dlouhohrající deska. Souviselo s tím masivní rozšíření nahrávací činnosti orchestru. I v tomto kontextu je potřeba Ančerlův odkaz vnímat. Ano, to, co posloucháme, není z dnešního pohledu technicky vyhovující, ale nemění to nic na věci, že je tu zaznamenáno velké umění, roky cizelované. (…) 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.