Karel Ančerl: LIVE Recordings – 2/6

20. květen 2022

Druhá část recenze z nového patnáctidiskového kompletu LIVE rozhlasových nahrávek České filharmonie a jejího šéfdirigenta Karla Ančerla z 50. a 60. let 20. století. Hodnocení připravil Petr Veber. 

Čtěte také

(…) Pokud se týká Karla Ančerla, z jehož živých rozhlasových nahrávek dnes vybíráme, svědectví hovoří o tom, že byl skromný, spíše vážný, zcela určitě důkladný. V tempech byl uměřený, vyhýbal se laciné okázalosti. Na pódiu nevyjadřoval, ani v romantické hudbě, nic podobného utrpení. Mnohým, včetně některých filharmoniků, se zprvu zdál málo přitažlivý. Měl účelná a prostá, ale zároveň i elegantní gesta, působil kombinací bezprostřednosti i kázně. Nabízel prosté a vyrovnané pojetí hudby. Základním přístupem mu byl pocit služby hudebnímu dílu. Když posloucháme Biblické písně s jejich střídmým doprovodem, a sice niterným, ale střízlivým výrazem, vnímáme dobová hodnocení podobně. (…) 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser