Karel Ančerl: LIVE Recordings – 3/6

23. květen 2022

Třetí část recenze z nového patnáctidiskového kompletu LIVE rozhlasových nahrávek České filharmonie a jejího šéfdirigenta Karla Ančerla z 50. a 60. let 20. století. Hodnocení připravil Petr Veber. 

(…) A když posloucháme jejich nahrávku Debussyho Moře, opravdu nemáme ani trochu pocit, že by nám ji předkládal někdo, kdo pro tu hudbu nemá dost citu...! Zní sice hodně plnokrevně, opravdu symfonicky, není to nějaký jen zasněný a tence snový impresionismus, ale zní zároveň i dostatečně jemně a rafinovaně. Cítíme z poslechu jistotu, cítíme dirigentova formativní gesta, slyšíme výrazné ovlivňování dynamiky, vnímáme akcenty, které posunují průběh hudební formy od jednoho klíčového místa k druhému. Víme, že Ančerl nebyl rozený básník a že neprožíval gesty romantismus. Partitura Moře je plně probarvena. Je ovšem datována podzimem 1958 a na zvuku je to, pochopitelně negativně, znát. (…) 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.