Vlaštovek modř teď bolí. Z básní a dopisů básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka

27. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohuslav Reynek, výstava Reynek - génius, grafika, Valdštejnská jízdárna, pašijové hry

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Před 50 lety, 28. září 1971, zemřel v Petrkově na Vysočině básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek. A ač byl rozličnými rodinnými a politickými okolnostmi ze svého nejvnitřnějšího petrkovského hnízda nucen vyjíždět, stalo se mu místem nejdůvěrnějším. Vltavský Souzvuk, sestavený převážně z Reynkových veršů inspirovaných podzimem, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jana Franková Doležalová, Ivan Martin Jirous, Ladislav Mrkvička
Připravila: Jana Franková Doležalová
Hudba: Klavírní skladby Henriho Dutilleuxe hraje Robert Levin. Vybrala Wanda Dobrovská
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2011

Reynkovo básnické i výtvarné dílo se rodilo a rostlo po celý život v ústraní. Jeho osamělost v české poezii nebyla dána jen hluboce křesťanským vnímáním skutečnosti, ale též bytostnou dispozicí pro život v samotě rodného dvora se zahradou, knihovnou, zvířaty a krajinou. Sám o sobě napsal, že se cítí jako „blázen ve své vsi“.

Tímto Souzvukem si také připomínáme básníka Ivana Martina Jirouse, který několik týdnů před svým úmrtím (9. 11. 2011) Reynkovy básně pro rozhlas načetl a letošního 23. září by se dožil 77 let.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová