Kapitoly z dějin subsaharských frankofonních divadel a dramaturgií. Jak se vyvíjelo africké dramatické umění?

9. únor 2021

V osmi dílech se vydáme po hlavních cestách vývoje západoafrického divadla, které má svá určitá specifika. Toto téma se společně s Lucií Němečkovou pokusíme v rámci české kultury nahlédnout takto systematicky vůbec poprvé.

Všechny epizody

Pojem africké divadlo je pružný termín. Obsáhne totiž nejen celý různorodý africký kontinent, ale je k němu třeba přičíst i vazbu s Antilami, s evropskou či americkou diasporou. Je nutné si také uvědomit, že nejde jen o tzv. „černé nebo černošské“ divadlo, patří k němu např. i odlišné divadelní projevy Maghrebu. Můžeme se tedy zaměřit na frankofonní divadlo subsaharské Afriky. Proč by však měl o našem úhlu pohledu rozhodovat jazyk bývalého kolonizátora? Potíž činí nejen teritoriální vymezení, ale i chronologické řazení, protože divadelní, podobně jako literární či estetický vývoj v Africe probíhal poněkud odlišným způsobem, než ten evropský.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.