Kameny I

25. září 2009

Při ostatkových průvodech Karla IV. byla nošena nádobka s nápisem "opravdové mléko Panny Marie". Vzdělanci se tomu smáli, ale nápis byl přesný. Mléko Panny Marie byl totiž lidový název měsíčního mléka neboli nickamínku, bílé tvarohovité hmoty podobné sintru, která se tvoří v několika moravských jeskyních, zejména v Nicové a v Čechách u Týnčan. Mléko bylo sbíráno jako lék pro kojící matky a březí krávy. Přívlastek "opravdový" pak podle zápisků Kryštofa Haranta z Polžic znamená, že právě tato hmota byla sebrána v Mléčné jeskyni v Betlémě, kde podle pověsti kojila Panna Maria malého Ježíška a kapka mléka spadla na kámen. Jsou jeskyně, kde měsíční mléko stále vzniká.

Italská renesance si oblíbila nahnědlé zříceninové mramory, ve kterých bylo možné spatřit celé krajiny. V Čechách se sbírají podobné kameny u Horní Halže. Jsou tvořeny klikatými čarami červených jaspisů obklopených polovičními oblouky křemene a nasedající na šedočerný hematit. Ale zatímco italští mistři v kamenech spatřovali ideální krajiny, odkrývají acháty z černé i červené Halže tvrdou povahu sudetské krajiny.

V jiných kamenech - hradbových ametystech - z Českomoravské vysočiny nahlédáme celá cimbuří neznámých opevněných měst. Jádra ametystů jsou černofialová, ale přecházejí do barvy vody s několika kapkami inkoustu a pak do mléčných špiček pokrytých vtisky krystalů.

Nedaleko odtud se na polích nalézají velké záhnědy. Sběratelé cení velké krystaly, ale stačí nabrousit drobnou plošku z jakoby naleptaného, matného povrchu a hned je vidět dovnitř kamene, jako když na jaře roztaje led. Valouny zašedlých vltavínů po nabroušení připomínají tůni, na jejímž dně spali draci.

Je rovněž kámen, ve kterém tančí šílená královna.

Na křemenných žilách jílovského Šlojíře nalézají šedavá zrnka teluridů, která jsou těžká, ale přece vyplouvají nad rmutnou hladinu rozmělněné rudy. Horníci jim říkali zlatá smetana, protože srůstaly s drobnými šupinkami zlata, které se pak při tavení uvolňovaly jako olovo, jež se proměňuje ve zlato. Jen tak, bez řečí a filosofování.

Kameny lžou jen málokdy a matné, složité kameny nelžou nikdy.

Jedny z nejvíc grafických kamenů jsou šedavé porcelanity, jíly vypálené samovolnými požáry uhelných slojí. Jíly praskají a do vlásečnicových puklin proniká tmavá tavenina vykvétající odvážnými hvězdičkami. Kameny to jsou rázné a přitom jemné.

autor: Václav Cílek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.