Josef Čapek: Vzpomínky

18. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Čapek: V červnu (1938)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Drobné memoárové texty, ve kterých se Josef Čapek vrací do období dětství a také k samým počátkům své malířské cesty. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Bronislav Kotiš
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2017

Před pětasedmdesáti lety, na konci dubna roku 1945, se uzavřela životní pouť malíře a spisovatele Josef Čapka. Přesné datum neznáme. Zemřel jako vězeň v koncentračním táboře Bergen-Belsen, pravděpodobně jen krátce před jeho osvobozením.

Čtěte také

Zapřisáhlého antifašistu Josefa Čapka, který svůj názor otevřeně deklaroval ve svých kresbách a karikaturách a obrazech, zatklo gestapo 1. září 1939. Koncentrační tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a nakonec Bergen-Belsen se staly posledními adresami jeho života. I zde tajně pracoval, kreslil tužkou, psal básně a překládal. V jeho mysli také jistě kroužily vzpomínky na šťastná léta, na rodinu, staršího bratra Karla, na život před válkou.

Josef Čapek byl tři roky redaktorem Národních listů a také redigoval časopis Nebojsa. Necelých dvacet let pak ale působil jako redaktor a výtvarný kritik v Lidových novinách. To mu ovšem nebránilo publikovat i jinde. A nebyly to jen články o výtvarném umění.

V textech Má první vzpomínka a Náš vodník, kterými si tohoto mimořádného tvůrce připomínáme ve vltavské řadě Povídka, se vrací do svého dětství plného inspirace a nezapomenutelných zážitků a připomíná zde i počátky své malířské cesty.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.