A kohout třikrát zazpíval, Odsunutá vzpomínka. Příběhy Aleny Wagnerové z temných časů
Vzpomínky německé ženy na dětství prožité před válkou a během okupace v Opavě a příběh z jara 1945, který se odehrává v terezínské Malé pevnosti. Dvě povídky spisovatelky, orální historičky a editorky Aleny Wagnerové, která se ve svém díle věnuje česko-německým vztahům, kulturním dějinám střední Evropy a postavení ženy v moderní společnosti. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Účinkuje: Jana Hlaváčková
Připravila: Svatava Morávková
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno: 1998
A kohout třikrát zazpíval
Účinkuje: Ivana Uhlířová
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Petr Mančal
Natočeno: 2020
Alena Wagnerová (1936) se narodila v Brně, vystudovala biologii, pedagogiku a později divadelní vědu. Žije v Praze a v Saarbrückenu, píše česky i německy. Je autorkou biografie Sidonie Nádherné, monografie o rodině Franze Kafky V ohnisku nepokoje. Napsala také životopisnou knihu o novinářce Mileně Jesenské a další o spisovateli Jiřím Weilovi.
Odsunutá vzpomínka
Německá žena vzpomíná na své dětství prožité v Opavě v napjaté době před válkou, během okupace a po ní. Reflektuje společenské změny a s citem a silnou autenticitou vypráví o tom, co prožila. Přes temné dějinné pozadí je její příběh naplněn dobrotou těch, kteří se odvážili postavit svému strachu a obavám.
Dobro je silnější než zlo, protože zlo se zahltí samo sebou, ale dobro se šíří dál a dál.
Alena Wagnerová
A kohout třikrát zazpíval
Je jaro 1945. Vězeňkyně věší vyprané ložní prádlo na travnatém valu bašty terezínské Malé pevnosti. Vzpomíná na kamarádku Miladu, která sloužila v domácnosti velitele pevnosti před ní. Je krásný slunečný den a tolik se chce žít. Válka ale ještě neskončila. Dole pod baštou pochoduje strážní oddíl SS směrem k popravišti...
V povídce Aleny Wagnerové z knihy Cestou životem kohout z Lidic třikrát kokrhá, ale násilnosti pokračují dál. Bezejmenná vězenkyně, která utírala krev své nejlepší kamarádky ze schodů a viděla smrt mnoha lidí, při sledování poprav sama o sobě zapochybuje. Co by se stalo, kdyby to byla ona, kdo by měl moc na druhými. Nezvykla by si nakonec a nebyla stejně surová jako oni?
Související
-
Obrázky z Terezína. Příběh četníků, kteří pašovali kresby ze života v ghettu
17. července 1944 bylo v Terezíně zatčeno několik malířů s rodinami a obchodník Leo Strass, který se přes četníky pokoušel propašovat jejich kresby ze života v ghettu.
-
Sudety jako memento zaniklého světa. Kniha Barevné podkolenky vypráví o česko-německém konfliktu
Dění v Sudetech třicátých let bývá tuzemskými spisovateli reflektováno zřídka. Už proto je třeba uvítat novou knihu Michala Novotného s názvem Barevné podkolenky.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka