Obrázky z Terezína. Příběh četníků, kteří pašovali kresby ze života v ghettu
17. července 1944 bylo v Terezíně zatčeno několik malířů a obchodník Leo Strass. Sběratel umění Strass vykupoval od profesionálních umělců utajované kresby, z nichž bylo zřejmé strádání obyvatel ghetta. S pomocí českých četníků a příbuzných se tato umělecká díla pokoušel propašovat do svobodného světa.
Případ přijel osobně vyšetřovat Adolf Eichmann. Nacisté Strassovu nezvyklou odbojovou akci nazvali propagandou hrůzy. Se světoznámou pamětnicí Terezína a Osvětimi Ditou Krausovou jsme se pokusily vypátrat rodiny četníků, kteří s pašováním pomáhali.
S paní Krausovou, jednou z posledních žijících pamětnic holocaustu jsem se seznámila na pražském představení terezínské opery Brundibár. Skladbu v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru s dětství velmi dobře znala s účinkujícími si ji s radostí zazpívala.
S ní a s dalšími svědky holocaustu jsem chtěla natáčet vzpomínky na terezínské četníky. Když jsme se blíže seznámily, uvědomila jsem si, že zvláštní pozornost si zaslouží příběh východočeské rodiny jejího manžela spojený s pašováním obrazů.
Klíčovou osobností příběhu byl obchodník a sběratel umění Leo Strass. Z ghetta se pokoušel přes četníky a své příbuzné propašovat do světa utajované kresby terezínských umělců, z nichž je patrná realita holocaustu: hlad, strach, chudoba, nemoci a bezmoc. Kromě už známého příběhu malířů, jejichž díla jsou v terezínské expozici, se přede mnou – díky Ditě Krausové a Strassově vnučce Věře Tomanové, která za války pomáhala balit zásilky do ghetta – postupně otevíraly dramatické osudy Strassových pomocníků.
S Ditou Krausovou jsme v Terezíně pátraly po jménech lidí, kteří byli ochotni zapojit se do pašování kreseb, i když při tom riskovali životy své i svých blízkých. Vzpomínky žijících i zemřelých svědků událostí nás přivedly nejen na stopu udavačů, ale také statečných četníků, z nichž jeden se před nacisty vydával za zloděje, aby nevyzradil síť spolupracovníků.
Terezínské malíře, jejich mecenáše i manželky nacisté pozatýkali v červenci 1944, několik dní poté, co odjela z Terezína inspekce Mezinárodního červeného křiže. Na výslechy přijel osobně jeden z klíčových organizátorů holocaustu. Obě pamětnice, které přišly za války o většinu rodiny, mě po celou dobu povzbuzovaly v pátrání. To ale ani po 75 letech nekončí happyendem, o němž Dita Krausová tolikrát zpívala v dětské terezínské opeře Hanse Krásy: Brundibár poražen, už jsme ho dostali, Zaviřte na buben, válku jsme vyhráli...
K zatýkání malířů a obchodníka Lea Strasse došlo nedlouho po inspekci Mezinárodního červeného kříže v Terezíně, která se nechala oblomit propagandou nacistů. Dokument o tzv. okrašlovací akci, která inspekci předcházela, natočil Institut Terezínské iniciativy v Praze.
Související
-
Kráčeli po vytyčené cestě jako poslušné děti. Před 76 lety navštívil Terezín Červený kříž
Dne 23. června 1944 přijeli do terezínského ghetta zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.