Adolf Branald: Lazaretní vlak. Hra z horečných dnů pražské květnové revoluce
Na jednom z pražský nádraží stojí na počátku května 1945 německý lazaretní vlak. Je pod ochranou Mezinárodního Červeného kříže a jeho posádce, jakkoliv jsou tam vedle raněných a nemocných i bojeschopní a ozbrojení vojáci, je zaručena nedotknutelnost. Část osazenstva se chce vzdát povstalcům, kteří ovládli zbytek nádraží, část je odhodlána bojovat do posledního muže. A vývoj se dlouho kloní na jejich stranu... Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 1936 nastoupil Branald u státních drah, kde mimo jiné pracoval jako telegrafista nebo výpravčí. V letech 1939–1945 pracoval v Praze na Masarykově nádraží, kde se aktivně zúčastnil protiokupační ilegální činnosti. Z této zkušenosti čerpal při psaní románů Severní nádraží a Lazaretní vlak. Právě odraz jeho osobní zkušenosti, znalost prostředí a schopnost ho autenticky vylíčit je největší předností i rozhlasové adaptace druhého z těchto románů. A to i přesto, že je do velké míry poplatná pohledu na Pražské povstání, jaký panoval v roce 1959.
Související
-
Od Adolfa Branalda k Jiřímu Suchému aneb spořilovská bohéma kdysi a nyní II.
Spořilov vznikl jako unikátní zahradní město na okraji Prahy na přelomu 20. a 30. let 20. století. Díky své atmosféře od začátku přitahoval i spoustu slavných osobností.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.