Marek Torčík: Rozložíš paměť. Dospívání na moravském maloměstě, kde se odlišnost neodpouští

8. květen 2024

Zapomenout je složitější než si pamatovat. Románová autofikce o dospívání queer chlapce v prostředí konzervativního Přerova. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Petra Hynčíková
Účinkuje: Marek Hurák
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 23. 4. 2024
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Cenu Magnesia Litera za prózu získal románový debut Rozložíš paměť. Básník a anglista Marek Torčík v něm podává mimořádně naléhavý obraz dětství a dospívání na moravském maloměstě, kde se odlišnost nejen neodpouští, ale přímo trestá.

Čtěte také

Autofikční román rámuje složitá rodinná konstelace. Despotický děda je alkoholik. Otec od rodiny utekl a matka dře, aby splatila jeho dluhy. Vypravěč už v raném věku zjišťuje, že se mu líbí kluci, a stává se obětí šikany spolužáků ve škole.

Šikana, před kterou všichni zavírají oči, chudoba a LGBTQ+ témata zasazená do souřadnic moravského městečka skládají naléhavou výpověď. Syrově a přitom básnicky citlivě autor ohledává možnosti a selektivnost vlastní paměti.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.