Alena Zemančíková: Odjezd z konce světa. Příběh ztraceného divadla a nalezené cesty

17. prosinec 2024

Hra Odjezd z konce světa rozehrává motivy putování a ztráty domova, které obsahuje i evangelijní příběh o narození Páně a útěku do Egypta a který v různých historických časech prostupuje dějinami Evropy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: soudce (René Přibil), Josef, tesař, zpěvák (Jakub Zindulka), Maria, děvečka na Rustlerově statku (Kateřina Vinická), hostinský (Josef Nechutný), Lucas, zpěvák (Martin Stránský), Marcus, obchodník, zpěvák (Tomáš Šolc), Hans, kuchař, zpěvák (Antonín Kaška), Magdalena, pradlena (Jana Kubátová), Angelus, železničář (Pavel Pavlovský), Adalbertus, kněz (Viktor Vrabec) a Andreas Schubert, loutkář (Pavel Kikinčuk)
Dramaturgie: Jana Paterová
Hudba: Vilem Stadtherr, Pavel Hrubý a Vojtěch Šatra
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: 2004

Chebský archiv obsahuje zcela unikátní materiál: texty jesličkových her, které hrával v adventním a vánočním čase loutkář Andreas Schubert (snad 1767–1838), povoláním zednický mistr. Licenci k provozování těchto her dostal odměnou za to, že při velkém požáru kostela sv. Mikuláše v roce 1809 vylezl na střechu fary a shodil věžičku, čímž zabránil tomu, aby se oheň rozšířil na náměstí.

Příběh o narození Páně a útěku do Egypta, který legendární chebský loutkář hrával, propojuje hra Odjezd z konce světa s pozdější historií města. Jsou Vánoce roku 1945 a vybombardovaný Cheb bude muset znovu povstat z popela. Ovšem už bez chebských Němců, poslední z nich čekají zatím marně na svůj vlak na pustém nádraží, na kterém zbyl jediný železničář.

Vánoční čas vytváří zvláštní prostor, kde se prolínají hovory přeživších o těžkých letech války s dávnou historií kdysi slavného a výstavného města. Spojnicí mezi oběma epochami se ve hře stává evangelijní příběh o narození dítěte v Betlémě a útěku svaté rodiny před pronásledovateli, z něhož zvlášť silně zaznívají motivy putování a ztráty domova.

„Texty Schubertových her se zachovaly dílem v němčině, dílem v egerlandštině, a představují významný etnografický materiál. Loutkář do nich totiž mezi děje příběhu o narození Páně vepsal i způsoby a obyčeje svého města. Z jesličkového divadla Andrease Schuberta se bohužel nezachovaly loutky.

Napsala jsem proto Odjezd z konce světa pro rozhlas, který umožňuje divadlo si představit. Tak, jak do jesličkových her Andrease Schuberta vstupovaly lidové tradice a události jeho města, vstoupily do hry dějiny a události česko-německých sporů, uchvácení Chebska nacistickou Říší, války a následné odvety v podobě vystěhování německého obyvatelstva. I tyhle příběhy  jsou doložené v archivech.“ (Alena Zemančíková, autorka hry)

autor: Jana Paterová
Spustit audio

Související