Alena Zemančíková: Odjezd z konce světa. Příběh ztraceného divadla a nalezené cesty
Hra Odjezd z konce světa rozehrává motivy putování a ztráty domova, které obsahuje i evangelijní příběh o narození Páně a útěku do Egypta a který v různých historických časech prostupuje dějinami Evropy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Chebský archiv obsahuje zcela unikátní materiál: texty jesličkových her, které hrával v adventním a vánočním čase loutkář Andreas Schubert (snad 1767–1838), povoláním zednický mistr. Licenci k provozování těchto her dostal odměnou za to, že při velkém požáru kostela sv. Mikuláše v roce 1809 vylezl na střechu fary a shodil věžičku, čímž zabránil tomu, aby se oheň rozšířil na náměstí.
Příběh o narození Páně a útěku do Egypta, který legendární chebský loutkář hrával, propojuje hra Odjezd z konce světa s pozdější historií města. Jsou Vánoce roku 1945 a vybombardovaný Cheb bude muset znovu povstat z popela. Ovšem už bez chebských Němců, poslední z nich čekají zatím marně na svůj vlak na pustém nádraží, na kterém zbyl jediný železničář.
Vánoční čas vytváří zvláštní prostor, kde se prolínají hovory přeživších o těžkých letech války s dávnou historií kdysi slavného a výstavného města. Spojnicí mezi oběma epochami se ve hře stává evangelijní příběh o narození dítěte v Betlémě a útěku svaté rodiny před pronásledovateli, z něhož zvlášť silně zaznívají motivy putování a ztráty domova.
„Texty Schubertových her se zachovaly dílem v němčině, dílem v egerlandštině, a představují významný etnografický materiál. Loutkář do nich totiž mezi děje příběhu o narození Páně vepsal i způsoby a obyčeje svého města. Z jesličkového divadla Andrease Schuberta se bohužel nezachovaly loutky.
Napsala jsem proto Odjezd z konce světa pro rozhlas, který umožňuje divadlo si představit. Tak, jak do jesličkových her Andrease Schuberta vstupovaly lidové tradice a události jeho města, vstoupily do hry dějiny a události česko-německých sporů, uchvácení Chebska nacistickou Říší, války a následné odvety v podobě vystěhování německého obyvatelstva. I tyhle příběhy jsou doložené v archivech.“ (Alena Zemančíková, autorka hry)
Související
-
Alena Zemančíková: Vlaková balada
„Co asi dělají ty opuštěné duše, o které se nikdo nestará,“ ptá se mě dítě na zapadlém hřbitově u nás v pohraničí.
-
Alena Zemančíková: Tabáková režie
O existenci tabákové režie jsem nevěděla, ačkoli jsem v jejím stínu vyrostla. V Tachově, kam moji rodiče přišli v 50. letech, jsme bydleli ve vile jejího bývalého ředitele.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.