Pro některé lidi může být moje kniha traumatizující, říká o svém románu Rozložíš paměť český Édouard Louis Marek Torčík
O matce, otci, dědečkovi, ale také o šikaně, alkoholismu nebo vyrovnávání se s odlišnou sexuální orientací. Přesně o tom je román Rozložíš paměť Marka Torčíka. Na jednotlivé součástky v něm rozebírá nejen vlastní vzpomínky, ale i jakousi kolektivní paměť celé rodiny. „Zvláštní na této vzpomínce je, kolik různých verzí existuje,“ píše. Jak je to s uchováváním a vyvoláváním minulosti, autofikcí a jeho literárními vzory?
„Pro mě to není ani tak osobní zkušenost, jako spíš text. Dost jsem se od toho tím, že jsem to napsal, odosobnil,“ popisuje vznik textu sám autor a dodává: „Určitě jsem k tomu ale nepřistupoval terapeuticky. Pro mě to bylo mnohem víc z nějakého pocitu naštvání ze světa kolem.“ Příběh knihy se odehrává ve dvou časových rovinách – v roce 2007 a 2021. A právě absence pozitivních společenských změn byla pro Marka Torčíka podle jeho slov hnacím zdrojem zmíněného naštvání.
Na literární kultuře mě trochu štve, že máme tendenci být takoví snobi a určovat lidem, co mají číst a jak mají číst.
Dá se ještě vůbec vnést do literárního prostoru něco, o čem se ještě nemluvilo? „Je spousta autorů a autorek, kteří vnáší důležitá témata. (…) Mění se literární pole, to znamená to, kdo píše. Jsou to autoři a autorky, kteří pochází z jiného prostředí, než je pražská střední třída nebo lidé z velkých měst, vzdělaní lidé. Což je důvod, proč tady tyto hlasy moc nemáme. V Česku se snad jen 5 % autorů a autorek uživí psaním a je to tak strašně prekarizovaná činnost, že nedává moc smysl, aby se lidé z chudších poměrů nebo marginalizované vrstvy věnovali psaní, které zabírá hrozně moc času a nakonec z toho nemají žádné peníze,“ uzavírá.
Na čem Marek Torčík právě pracuje? A jak zvládá mediální zájem o svoji osobu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
K literatuře mě přivedla tak trochu náhoda, říká Marek Torčík
Ze své knihovny vybírá básník a pozaik Marek Torčík. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2023.
-
Literatura je pro mě způsob, jak číst svět, nejhlubší čtení je překládání, říká Sára Vybíralová
Málokterý zahraniční spisovatel u nás vzbudil takový rozruch jako Francouz Édouard Louis. Píše o proměně z chudého, šikanovaného vesničana ve vzdělaného intelektuála.
-
Dějiny násilí. První divadelní přepis Édouarda Louise přiváží do Prahy berlínská Schaubühne
V románu Dějiny násilí se francouzský spisovatel Édouard Louis vyznává z traumatizující události svého dospívání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.