Jazzové nominace v Cenách Anděl 2021 proměnila klavíristka Nikol Bóková, klasiku ovládl Ivo Kahánek

27. duben 2022

Velkému objevu posledních let, klavíristce Nikol Bókové a jejímu monumentálně pojatému albu Prométheus v kontextu aktuálních nominací náleží jazzové ocenění Anděl právoplatně a nejlogičtěji, neboť „jazzu“ z tradičního pohledu je v Prométheovi nejvíce. Album navíc okrášlily mimořádné hudební osobnosti jako Jaromír Honzák či Radek Baborák. 

Ivo Kahánek

Invaze Cen Anděl do jazzového světa

Proč se mluví o kontroverzi v souvislosti s aktuálními jazzovými Anděly? Doba pokročila a očekávání zůstala hluboko ve 20. století. „Už jsi viděl ty jazzové nominace na Anděla? To přece není jazz!“ Diskuse připomínají dobu 40. a 50. let, kdy přecházel swing k bebopu. Vzrušené, jízlivé nebo odevzdané komentáře mezi řadou muzikantů a publicistů o podobě aktuálních jazzových nominací způsobené obtížnou definovatelností tohoto žánru ale za čas jistě ustanou a zůstane fakt, že oceněna byla skvělá hudba.

Jisté také je, že jazz od svého zrodu neúnavně funguje jako lakmusovým papírek doby a teď jako bychom směřovali do období bílého šumu, čistého stolu, jednolité hmoty, v níž cokoliv může být čímkoliv. Českého jazzového Anděla 2021 proto můžeme konstruktivně formulovat třeba jako indicii, že zemička pod Řípem ležící na nejasném předělu západu s východem jakoby se stávala překvapivým tavícím kotlem a otevíralo se před ní bohatství globální poptávky po mlhavých hranicích čehokoliv. Uvidíme, co na to historie. Směr se letos každopádně obrátil tam, kde ze slova „jazz“ vytváříme obecné synonymum pro hudbu.

Pomalejší tempa, dostředivý klid a srdečnost

Čtěte také

Z nominovaných interpretů akademii přesvědčil počin Iva Kahánka, který v uplynulém roce vydal hned čtyři desky mapující klavírní dílo Antonína Dvořáka. I redaktoři Vltavy klavíristu chválili za nevídanou práci s detailem, klidnější tempo a pokorný přístup k Dvořákovým často pozoruhodným klavírním skladbám.

Alespoň nominací akademici ocenili sopranistku Kateřinu Kněžíkovou za album Phidylé, které nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a SOČR v čele s Tomášem Netopilem za desku Martinů: Fresky, Paraboly, Rytiny.

Zvítězili všichni

Jak ráda o soutěžích tvrdí Beata Hlavenková: „Není možné znát všechny nahrávky, a proto mezi nimi nemůžeme vybírat tu nejlepší.“ Anděl 2021 je proto ve skutečnosti jenom hrou na vítěze, která má variabilní výsledek nehledě na předané sošky.

Ceny České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2021

SÍŇ SLÁVY
Jaroslav Uhlíř

ALBUM
David Stypka & Bandjeez – Dýchej

SKLADBA
David Stypka & Bandjeez – Farmářům

SKUPINA
Mirai – Maneki Neko

SÓLOVÁ INTERPRETKA
Ewa Farna – Umami 

SÓLOVÝ INTERPRET
David Stypka – Dýchej

OBJEV
Annabelle – Runnin' Out Of F* Time 

VIDEOKLIP
Annet X – Bylo nebylo (režie Jaroslav Moravec) 

ALTERNATIVA A ELEKTRONIKA
Amelie Siba – Love Cowboys 

FOLK
Vladimír Mišík – Noční obraz

JAZZ
Nikol Bóková – Prometheus

KLASIKA
Ivo Kahánek – Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo 

RAP
Smack – Chimera Pt. 3: Snak

ROCK
Sněť – Mokvání v okovech

SLOVENSKÉ ALBUM
Lash & Grey – Blossoms of Your World

autoři: Václav Vraný , Monika Suchanková

Související