Václav Vraný

redaktor a dramaturg

Redaktor a dramaturg jazzových řad na Vltavě.

Šťastně absolvoval FF UP v Olomouci, obor Muzikologie, tedy teorii a dějiny hudby s doplňkem v podobě hudebního managementu jako volné pokračování jeho hudební mánie ve skrytu zadní lavice ekonomicky zaměřené střední školy v Uherském Brodě.

V roce 2007 založil a několik let vedl občanské sdružení Jazz et cetera, po večerech organizující třeba festival Free Fest Troja. Souběžně s tím pracoval na plný úvazek v redakci zpravodajství České televize, externě připravoval jazzové pořady pro stanici Vltava a publikoval články o hudbě v různých časopisech.

Na začátku léta 2009 ale skočil po možnosti redakčně a dramaturgicky zajišťovat Vltavské vysílání jazzových pořadů, což je do teď jeho dream job. Aktuálně si užívá autorskou tvorbu čtvrtečních Jazzových podvečerů a střídavě s Davidem Bradou také uvádí záznamy různých vystoupení v sérii Koncert jazz.

Jako dramaturg měl tu drzost přemluvit k dlouhodobé spolupráci na vltavských jazzových pořadech mnoho báječných inspirativních osobností jako Oto Klempíř, Ondřej Havelka, Pavel Klikar, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Beata Hlavenková, Marta Kloučková, Štěpánka Balcarová a další.

Taky v rozhlasu při spolupráci nahlížel do tvůrčí kuchyně nedostižných legend české hudební publicistiky a hudební vědy Lubomíra Dorůžky, Antonína Matznera a Aleše Opekara.

Díky Aleši Opekarovi a Lukáši Hurníkovi mu bylo dovoleno redakčně a dramaturgicky zprostředkovat natáčení stovek jazzových koncertů po celé České republice pro vysílání Vltavy. Byl u vzniku stanice Český rozhlas Jazz, tehdy nazvané Eurojazz. Také mohl realizoval několik úvodních ročníků festivalu Český rozhlas Jazz Fest. Zahájil tradici rozhlasových oslav Mezinárodního dne jazzu a od té doby je jejich každoročním rozhlasovým koordinátorem.

Takřka bezděčně spoluzaložil Concept Art Orchestra. Stalo se tak okolo roku 2010 ve spolupráci s Otakarem Svobodou a Edem Partykou a v prvních divokých letech tohoto orchestru produkoval vydání úvodních dvou alb tělesa nazvaných „Concept Art Orchestra Katowice“ a „Bigbandtronics - Six Movements of Sonification“, což mu otevřelo dramatický svět orchestrů.

Má dvě báječné děti a skvělou manželku. Vedle hudby v poslední době relaxuje tím, že se učí řemeslu hodinářskému nebo programování v jazyce Python.

Všechny články

Stránky

Sledujte nás

Kolegové